На терену РЦ Сремска Митровица, у великом броју воћних засада уочено је током вегетације присуство стеница и то најчешће: браон мраморасте стенице (Halyomorpha halys) и зелене повртне стенице (Nezara viridula). Међутим, највеће штете су уочене у засадима јабучастог воћа и леске.
Стенице су полифагне штеточине, њихово присуство се региструје како на биљкама спонтане флоре, тако и на великом броју гајених воћних врста (бресква, јабука, крушка, трешња, винова лоза, орах, леска). Присутне су и на већини ратарских и повртарских култура.
Интензитет њиховог присуства у засадима зависи од претходно примењиваних инсектицида, усмерених како на сузбијање поменутих стеница тако и на сузбијање других штеточина примарно, али и са деловањем и на стенице.
На нашем терену најчешће су присутне у засадима леске, крушке и јабуке. Штете су на појединим засадима веома велике.
Стенице имају усни апарат за бодење и сисање, са рилицом коју забадају у плодове и тако долази до промене боје плода, плодови су деформисани, ситни, дехидрирани, горког укуса, тврди на местима убода што све утиче на њихов квалитет и тржишну вредност. Обим штете је у корелацији са временом појаве, односно уколико су плодови мањи, штетност је већа.
Плодови крушке и јабуке имају улегнућа у виду промене површинског дела мезокарпа који је тврд а боја покожице је измењена у односу на здрави део плода. Плодови леске су углавном са штурим и тамним унутрашњим делом.
Женка полаже јаја у групама, испиљене ларве пролазе кроз пет развојних ступњева. Први и други ларвени ступањ се храни на месту пиљења. Ларве трећег, четвртог и петог ступња су веома покретне и доприносе брзом ширењу штеточине у усеву/засаду. Одрасле јединке су веома добри летачи и у кратком пероду могу да населе широко подручје.
Сузбијање поменутих стеница је веома отежано, пре свега јер изразита мобилност, дневна и ноћна активност, камуфлажа и сакривање на неприступачним местима значајно отежавају утврђивање нивоа њихове популације на самим парцелама.
Поред тога, сузбијање ове две врсте штеточина је веома отежано јер се најчешће налазе на биљкама које су у различитим фазама зрења плодова, када је примена инсектицида веома ограничена. Ипак, још увек, основна мера њихове контроле је примена хемијских мера заштите инсектицидима из групе пиретроида.
Преузмите андроид апликацију.