Почетна > Србија
Србија

Грујичић с делегацијом кинеске BGI Group обишла Ватрено око у КЦ Србије

Министарка здравља Даница Грујичић и министарка науке и технолошког развоја Јелена Беговић разговарале су данас са делегацијом кинеске BGI Group о даљој сарадњи која се односи на увођење у здравствени систем Србије нових технологија базираних на читању генетске информације као могућности за предвиђање болести.
Фото: Танјуг/Тара Радовановић

Разговор је обављен приликом обиласка Лабораторије „Ватрено око“ у Клиничком центру Србије, а Грујичић каже да све о чему су данас причали је до скора било у домену научне фантастике.

„Данас може да се примени, пре свега у превенцији више врста болести, не само онколошких, а моћи ће и из капи крви да се предвиђају будуће болести. То је нешто о чему смо до скора могли само да маштамо“, казала је министарка.

Грујичић је изразила наду да ће BGI Group имати разлога и могућности да улаже у Србију.

Додаје да су разговорили и о заједничким болницама за иновативну терапију, о анализи генома, о ономе што је најважније за напредак човечанства – науци.

Како каже, BGI Group већ има резултате у Кини и ускоро ће податке дати Србији, а Министарство здравља ће потом кренути у кампању.

Беговић је изразила велико задовољство што је данас лабораторију обишла са, између осталих, и доктором Радетом Дрманцем, којег зову савремени Никола Тесла, а који је потекао из Србије, био у САД, па у Кини одакле је са компанијом BGI Group донео најсавременију технологију.

Она је подсетила да је BGI Group технологија помогла Србији током пандемије за тестирање великог броја узорака, затим се сарадња наставила прављењем центра за секвенцирање.

„Данас смо у лабораторији која ће у блиској будућности добити нове функције, нове технологије како би могла да примени нове технологије базиране на секвенцирању, читању генетске информације у здравствени систем Србије, а свима нам је циљ да наши пацијенти и грађани имају најбољу здравствену услугу, али да радимо и на превенцији, раној дијагностици“, казала је.

Доктор Дрманац истакао је да је пресрећан што је дошао поново у Србију после толико година развијања технологије за анализу гена која је, како каже, почела у Београду.

„Та технологија је у сарадњи са BGI Group развијена на том нивоу да смо водећи у свету, да можемо да анализирамо гене по доступној цени за људе у Србији, у Кини и Индији, а не само за богате Американце“, казао је Дрманац.

Додаје да ће та технологија на крају омогућити да се спречи болест.

„Циљ је да спречимо болест и да продужимо здрави живот. Пресрећан сам да после 30 година развоја науке и унапређења долазимо на тај ниво да може да се примени за унапређење живота и здравља“, навео је.

Директор BGI Group Ванг Ђиан изразио је задовољство што види да лабораторија „Ватрено око“ функционише.

„Желимо да са нашим српским партнерима пређемо са инфекцијских болести на предвиђање канцера, као и кардиоваскуларних болести. Мислим да ће ова технологија бити веома корисна Србији, грађанима Србије“, казао је Ђиан.

Директор УКЦС Милика Ашанин казао је да му се чини да се овом технологијом поставља „последњи комадић који је недостајао у здравству Србије“.

Како каже, то је генетски инжењеринг који је неопходан у превенирању и персонализованој медицини како би се пацијенти успешно лечили.

Poslednji deo opreme za novi termo blok stigao u Kostolac

 

Преузмите андроид апликацију.