Технолошки факултет Нови Сад, основан је 1959. године са циљем да образује високо оспособљене кадрове у области прехрамбеног инжењерства.
Током досадашњих 60 година постојања и рада, Технолошки факултет Нови Сад се развио у научно-образовну институцију завидне репутације, не само у земљи већ и у иностранству.
Технолошки факултет доследно прати савремене трендове и високе критеријуме у академском образовању на свим нивоима, у науци и истраживању, чувајући стечену репутацију и стварајући услове за развој и даљи напредак.
На Технолошком факултету настава се изводи на основним, мастер и докторским академским студијама на пет студијских програма: Прехрамбено инжењерство, Биотехнологија, Хемијско инжењерство, Фармацеутско инжењерство, Инжењерство материјала.
Организационе јединице Факултета које се баве образовањем, научно-истраживачким радом и преносом знања у праксу:
- Катедра за опште инжењерске дисциплине,
- Катедра за примењене и инжењерске хемије,
- Катедра за хемијско инжењерство,
- Катедра за инжењерство угљенохидратне хране,
- Катедра за инжењерство конзервисане хране,
- Катедра за биотехнологије,
- Катедра за инжењерство материјала,
- Катедра за нафтно-петрохемијско инжењерство,
- Катедра за фармацеутско инжењерство.
За разлику од основних и докторских, на мастер академским студијама настава се реализује и на студијском програму Управљање материјалним и енергетским токовима.
Сарадња са привредом, на различитим нивоима, један је од важних фактора развоја Технолошког факултета.
Један од показатеља колико Технолошки факултет Нови Сад придаје значај сарадњи са привредом јесу партнери из привреде са којима овај факултет сарађује кроз студентске праксе, иновационе пројекте, едукације кадрова, као и на бројним другим пољима уз настојање да се представе различита решења и могућности трансфера научних знања, као и примене нових технологија у привреди.
Факултет, преко својих Катедри и Лабораторија развија успешну сарадњу са процесном индустријом и одговарајућим научним и развојним институцијама, а такође пружа и инжењерске и друге услуге, као што су: технолошко пројектовање, трансфер технологија, контрола квалитета, студије/експертизе, консултације, технолошко-сервисне услуге и друге.
Главна мисија факултета је да образује компетентне стручњаке који су способни да самостално организују и воде процесе производње, да преносе резултате из лабораторијских услова на индустријске размере, да доприносе оригиналним научним истраживањима и учествују у развоју нових технологија.
Технолошки факултет сагледава потребе индустрије, науке и образовања, али се и труди да дорасте променама све бржег развоја друштва у целини.
У разговору са студентима овог факултета, покушали смо да сазнамо зашто су се одлучили да упишу овај факултет, који су им најтежи испити, омиљени професори и где себе виде након завршетка студија.
Pitali smo studente: Zašto ste upisali Prirodno-matematički fakultet? (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.