Европска комисија објавила је економску прогнозу, према којој ће 19 чланица еврозоне склизнути у рецесију током зиме.
Уз поскупљење енергената, раст трошкова живота и камата очекују даља поскупљења и раст незапослености, док ће трговина остати успорена. Многа предузећа већ пријављују губитке и смањују производњу.
Фабрика памука у централној Грчкој ради од 1970. године и 80 одсто производње је извозила. Поруџбина имају све мање. Због скупог гаса и струје већ су за трећину смањили производњу, а размишљају и о скраћењу радног времена да не би отпуштали раднике.
„Веома је забрињавајуће јер не можете да правите планове. Нема услова да смањите трошкове и у сталном стању сте несигурности. Највише стрепимо од нестанака струје и немогућности рада“, каже извршни директор фабрике памука „Фарсала“ у Грчкој Апостолос Донтос.
Рат у Украјини усијао је цене гаса, струје и сировина, што је донело огромне приходе великим енергетским компанијама. Док се оне богате, привреда која зависи од енергената једва опстаје.
„С једне стране, имамо велике корпорације које остварују огромне приходе само од валута, претварајући своју добит у америчким доларима, у евре. С друге стране, мање компаније које послују у Европи, у Немачкој, већ виде да њихова тржишна база масовно опада“, каже шеф анализе тржишта капитала Бадер банке из Немачке Роберт Халвер.
Криза гура фирме у банкрот
Државне субвенције само краткорочно решавају проблеме, али енергетска криза све дубље гура фирме у банкрот и грађанима угрожава стандард. Европски парламент од Брисела захтева брза и конкретна решења на нивоу Уније.
„Одговор на то не може да буде да стављамо фластере на покварен систем, као и да покушавамо да увеземо гас и фосилна горива са других места. Једини одговор је да се изгради систем који је поуздан, са јефтином и одрживом енергијом“, каже представница Алијансе Зелених у Европском парламенту Тери Реинтке.
Председница Прогресивне Алијансе социјалалиста и демократа у Европском парламенту Ираче Гарсија истче да је за било коју од мера потребно време, али да га њихова домаћинства немају.
„Потребан нам је одлучан европски одговор да се суочимо са инфлацијом и смањимо трошкове, да не бисмо дошли у ситуацију да наша доммаћинства не могу да упале светла, греју домове и плате рачуне“, каже Гарсија.
Стручњаци упозоравају и да се најновије прогнозе успоравања привредног раста у Европској унији могу се погоршати већ почетком године, због последица нафтног ембарга на руску нафту који ступа на снагу 5. децембра.
Rusija insistira na izvozu hrane i đubriva na svetska tržišta
Преузмите андроид апликацију.