Ковачки занат је некада био један од најцењенијих заната. Без њега је живот на селу био готово незамислив. Данас је ситуација много другачија и заиста је мало ковачких радионица у Србији, али поједини ковачи, који су остали верни овом занату имају пуне руке посла, што је доказ да овај занат није заборављен и да је итекако потребан.
Немања Апатовић је ковач из Сремских Карловаца којег је овај занат заинтересовао већ током детињства.
Немања је заправо мачар, јер поред ковања различите врсте метала, зна да ради и са кожом и дрветом, што је саставни део мачева и осталог средњовековног оружја.
Немања је самоук у овом занату и истиче да је прво морао много тога да научи кроз разне књиге и истраживања, пре него што се усудио упустити у само ковање. Данас и он има своје шегрте у овом послу, који ће једног дана, верујемо, израсти у искусне коваче попут њега.
Он ради по истом принципу као и средњовековни ковачи који су својим производима опремали читава села.
Иако данас постоје машине које су убрзале производњу и замениле занатлије, Немања истиче да се такви производи не могу поредити са ручним радом.
Уколико желите да добијете мачеве и оружје, попут оних које су користили витезови у средњем веку, морате посетити ковача и његову радионицу, а његов чекић мора да обликује ужарени метал извађен из пламена.
Неке ствари технологија не може да замени, ковачки занат је једна од њих.
Немања истиче да је за ковачке послове потребан здрав и снажан човек у доброј физичкој кондицији. Ковач мора имати способност добре процене просторних односа, сјајну координацију покрета и посебно важно, емоционалну стабилност и јасан став према послу.
За Немању израда мачева и осталих производа за своје клијенте представља уживање, иако неретко имају захтеве инспирисане Холивудом.
Тако је стварао и Арагорнов, Конанов и Вичеров мач за своје клијенте, а опремао је и модерне витезове, који данас на фестивалима и такмичењима реплицирају средњовековне борбе.
Немања је такође основао удружење „Вукови“ из Сремских Карловаца који учествују у оваквим манифестацијама. Док зрелији чланови под аутентичном опремом и искованим оружијем усавршавају древне витешке вештине, најмлађи прве кораке праве са сунђерастим мачевима и штитовима, који уводе у средњовековно доба.
Екипа портала „Градске инфо“ је посетила Немањину радионицу, а он је са нама поделио процес ковања метала и открио разне тајне овог заната. На који начин су се некада ковали мачеви за борбу и да ли исти процес важи и данас, као и још много занимљивости из ковачког посла можете сазнати у нашем видео прилогу.
Преузмите андроид апликацију.