Вучевић: Ово је просрпска Влада, нема дисонантних тонова, њени министри неће трчкарати по травњацима страних амбасада.
„Опасност од конфликта на Косову не може да се искључи, не зависи све од нас, ту су и други субјекти – администрација Аљбина Куртија и земље Квинте, ЕУ, САД, оценио је министар Вучевић одговарајући на питање каква је процена Савета за националну безбедност по том питању.
Вучевић, који је данас форманло прузео дужност, у емисији „Маркер“ на Инсајдер ТВ додао је и да „не може да каже да је све сигурно и спокојно, али да верује да ћемо избећи могућу конфронтацију“.
Не зависи све од Србије. Ако буде со Србије и Срба на КиМ, све ће бити мирно,
Упитан да ли се разматрало ангажовање Војске Србије, он одговара:
„Ми смо разматрали све могуће опције за заштиту нашег становништва на КиМ као озбиљни и одговорни људи. Србија не жели никакве сукобе, сматрамо да је боље 1.000 пута се састати за столом, него бити у рововима. Немамо намеру и жељу да водимо ратове, али то што ми причамо о миру и стабилности не значи да смо слаби, кукавице и неодлучни нити да ћемо дозволити нове погроме. Србија не мора све карте да покаже унапред, иако би то многи волели да виде. Морамо да водимо рачуна о националној безбедности и државној стратегији. Цео свет прича о територијалном интегритету Украјине, а Србији се намеће да су само њене границе повредиве.“
Министар је истакао да ћемо на француско-немачких предлог решења одговорити.
„Они нама нису дали шансу да се чује наше мишљење, стога ће наш одговор бити да се наставе разговори, а не да се стави неки документ по принципу „узми или остави“. Немогуће је за нашу страну да једна страна, албанска добије све, а друга српска ништа или да изгуби све. Наш одговор ће бити јасан, констуктиван, и подвући ћемо које су наше црвене линије. Цео свет прича о територијалном интегритету Украјине, о неповредивости граница, зар је нормално да се Србији намеће да су само наше границе повредиве. Ово је фестивал лицемерја у међународним односима, међународно право је погажено и важи правило ко је јачи. Свесни смо притисака европских партнера, али Србија води независну политику и гледа своје интересе.“
Упитан да ли се разматра увођење санкција Русији, Вучевић је категоричан:
„Никад ми не ће бити јасно зашто се сваки дан поставља питање хоћемо ли увести санкције Русији? Имамо утврђене смернице које је дефинисао Савет за националну безбедност, ако дође до промене ставова јавност ће бити обавештена. У овом тренутку Влада Србије не разматра увођење санкција Русији. Свесни смо притисака европских партнера, али Србија води независну политику и гледа своје интересе. Подсетићу на оно што је председник Вучић рекао да би нас пет дана након увођења санкција Русији тапшали по рамену, а шестог дана би опет дошла на ред КиМ. Ми треба да урадимо два супротна процеса а у истом контексту. Процес да подржавајући територијални интегритет Украјине уведемо санкције Руској Федерацији, а онда истовремено да се одрекнемо дела своје територије и да пустимо да Косово добије столицу у УН. Мало су контрадикторна та два процеса, а долазе са исте адресе, а супротни су по суштини. То показује колика је крза у међународном јавном поретку.
Српска влада за сложена времена И то су биле просрпске владе, с тим што сам акценат ставио на јачу и израђенију слободарску политику Србије. Времена су сложенија, услови су компликованији. Министри не треба да табанају по травницима амбасада да би чули мишљење и да имамо дисонантне тонове од чланова кабинета. Лако је да закључите ко су они. Ова Влада нема дисонантне тонове.
Коментарисао је и чињеницу да ће за генералног секретра Владе Србије поново изабран Новак Недић о чијим се наводним везама са хулиганским групама Партизана писало.
„Мислим да је Новак Недић озбиљан правник, да је добро обављао тај посао. Ако неко сматра да постоје докази да је он урадио било шта противзаконито, то је ствар за надлежне органе. Не могу да тврдим да је неко криминалац на основу инсинуација, а без процеса.“
Што се тиче новог директора БИА, министар Вучевић је рекао да није разматрано ко ће бити нови директор, те да ће то бити тема на некој од наредних седница.
„Свакако је то битно питање, али БИА је озбиљна институција врхунских професионалаца и они без застоја раде свој посао. Водићемо политику мира и стабилности, али то не знали да је Србија џак за ударање Свакако да ћемо јачати одбрамбене капацитете ВС, свих одбрамбених фактора у нашој држави, да ћемо водити политику која треба да чува мир и стабилност на овим просторима, али то не знали да је Србија неки џак за ударање. Када причамо о миру, људи процењују да је то неки знак слабости. Није, ми само не желимо више да страдамо, али нећемо дозволити било какав погром или напад на Србију. Војска Србије је данас многоструко јача него што је била крајем прошлог века, али ми желимо да у миру јачамо војне капацитете. Много сам поносан што ћу са овом Владом дочекати највеће повећање плата за официре, подофицире и војнике, и за цивиле у служби Војске Србије, а то је 25 одсто. Надам се да ће то бити јавни апел младима да се прикључе Војсци Србије.“
Одласком Зоране Михајловић нема више дисонантних тонова
„Њен одлазак сам разумео као природни процес у политици. Нормално је да неко после десет година не буде министар. Њена изјава говори много више о њој, јер постоје много људи у странци који су гласали за све владе где је она била министарка. И никад нисмо поставили питање зашто је она чланица Владе. Одједном када је предложена нова Влада у којој она није, одједанпут је СНС џубокс за комбинације и постоје пиону у Влади. Како се то променило у 24 сата? То није фер, никада ништа нисам говорио јавно против ње, иако ми није било јасно то њено поступање. Влада је колективно извршно тело које је оперативно подељено на министарства, али то нису независне територије или феуди па да свако излази са неким својим ставом.“
Говорећи о останку Небојше Стефановића у странци, Вучевић је истакао да свој став у односу на ранија дешавања није променио.
„Он није више министар и захтеви који су општински или градски одбори поставили су испуњени. Цени се коректан однос Стефановића што ње као неки други први дан пљунуо своју странку, као Зорана Михајловић. То не значи да мењам став у односу на оно што се дешавало у једном периоду и да имам поверења у њега.
Прича се да је Беливук чедо СНС, а ова власт га је ухапсила извела пред лице правде.“
Упитан да прокоментарише чињеницу да Тужилаштво неће испитивати наводе Беливука да је био у контакру с Вучићем и Вулином, Вучевић истиче;
„Наш Устав и закони дозвољавају окривљеном и осумњиченом да не говоре истину, за разлику од сведока. Очигледно да одбрана Беливука сматра да је сада моменат за неке њихове политичке игроказе да би се приказали као неке жртве. И та прича да је Беливук чедо СНС је врло интересантна, пошто је ова власт ухапсила њега и целу организацију и извела пред лице правде. Брине ме то што људи који су оптужени за најгора кривична дела и најтежа убиства, одједанпут почињу да буду валидни извори информација, људи који су оптужени да су убијали на најсуровији начин постају веродостојни информатори.“
Svečano otvoren IV Simpozijum Udruženja kardiologa Srbije u Skupštini AP Vojvodine
Преузмите андроид апликацију.