Почетна > Свет
Свет

Обама помаже демократама у кампањи уочи 8. новембра

Барак Обама покушава да уради нешто што није могао у два наврата као председник, а то је да помогне демократама да победе на изборима за Конгрес 8. новембра, преносе амерички медији.
Фото: Wikimedia Commons/Wendy Piersall
Медији оцењују да је Обама сада много популарнији него што је био као председник, као и да ће конгресни избори бити референдум за његовог потпредседника и актуелног председника САД, Џозефа Бајдена.

Обама се прикључио кампањи у Џорџији, за викенд путује у Мичиген и Висконсин, а потом у Неваду и Пенсилванију, преноси АП.

Демократе се труде да одрже тесну већину у Представничком дому Конгреса, као и у Сенату где имају 50 места. Бајденов рејтинг је низак, око 40 одсто, а у време инфлације политички стратези демократа сматрају да Обама може да допре до више бирача.

„Обама заузима посебно место у данашњој политици, има велики утицај на демократе, али га воле и неопредељени бирачи“, каже Дејвид Акселрод који је био у Обаминој кампањи за председника.

Када је сишао са власти 2017. Обамин рејтинг је био 59 одсто, а Галупово истраживање показало је да је после годину дана нарастао на 63 одсто. То је много више него његови рејтинзи 2010. када су демократе изгубиле већину у доњем дому Конгреса, а потом су Републиканци узели и Сенат.

Лиз Смит, која ради политичку стратегију за Демократе, каже да је Обама у бољој позицији од Бајдена да се обрати Американцима који још нису решили за кога ће и да ли ће гласати, због тренутне инфлације и економске ситуације.

Обама је, каже Смит, 2008. и 2012. успео да добије гласове и белаца из радничке класе, који се не сматрају нужно делом „Обамине коалиције“.

То не мора да се деси и на овим конгресним изборима, али Обама сада није председник и аналитичари очекују да може више да се дистанцира од закона које је донела Бајденова администрација – о смањењу инфлације и помоћи током пандемије – за које републиканци тврде да су одговорни за високу инфлацију, преноси Глас Америке.

Смит и Акселрод кажу да Обама може да подсети и бираче на закон о приступачној здравственој заштити (Обамакер) донет за време његовог мандата, који је сада део система здравственог осигурања у Америци.

У Џорџији, Обама ће покушати да помогне првом афроамеричком сенатору у историји Џорџије, Рафаелу Ворноку, и првој гувернерки црнкињи у тој држави, Стејси Ејбрамс. Ворнок је у опасности да изгуби место од републиканца Хершла Вокера, док Ејбрамс стаје на црту актуелном гувернеру Брајану Кемпу.

У Мичигену, Обама ће стајати уз гувернерку Гречен Витмер која се трка са републиканцем Тјудором Диксоном, а у Висконсину ће подржати кандидата за Сенат Манделу Барнса, који покушава да смени републиканца Рона Џонсона.

Обама ће отићи и у Филаделфију, где је демократама потребна велика излазност Афроамериканаца како би победили у тркама за места сенатора и гувернера.

Будући да демократе у Сенату имају 50 места, колико и републиканци, важно је да задрже свако место ако желе да имају већину. Најтешње трке за сенатска места су у Џорџији, Висконсину и Пенсилванији – где је за демократе кључно да црнци изађу и гласају.

Аналитичари указују да су скоро сви председници, са потенцијалним изузетком Трампа, били популарнији када су сишли с власти.

Бивши председник Бил Клинтон имао је кључну улогу у Обамином реизбору 2012 јер је у периоду када су републиканци низали изборне успехе, утицао на умерене бираче. Такође се сматра да је његова подршка била пресудна када је Обама био у тесној трци са републиканцем Митом Ромнијем.

„Клинтон је за нас био МВП 2012.“, каже Акселрод.

Додаје да Обама и Клинтон имају сличан приступ бирачима.

„Обојица имају ту способност да колоквијализују компликоване политичке теме и да о њима говоре здраворазумски. Они су приповедачи“, закључује Акселрод.

Samit Rusije, Azerbejdžana i Jermenije 31. oktobra u Sočiju

Преузмите андроид апликацију.