Мандатарка за састав владе Ана Брнабић изјавила је данас, одговарајући на критике опозиције током седнице парламента о избору нове владе, да Србија неће признати Косово и Метохију.
“Ми свакако нећемо признати, али имамо у овом дому политичке опције које кажу да треба да признамо. Можда ће они као фактор некада имати већину, али не верујем”, рекла је Брнабић.
У полемици са посланицима опозиције који су оспоравали резултате досадашње владе, Брнабић је упитала да ли су “Потемкинова села” три изграђене ковид болнице у којима раде лекари и у којима су људи излечени.
“Ако за вас Потемкинова села представља извоз ИТ сектора од 2,6 милијарде евра, вама на част. Ви сте увредили људе који раде у тим фирмама, то су њихови резултати. Ми као влада смо урадили оно што је наш посао, а то је да створимо услове”, рекла је Брнабић.
Она је подсетила да је буџет Фонда за науку у 2021.години био 13,8 милиона евра, а да је у 2022. години био 22,5 милиона евра.
Одговарајући посланичком клубу Зелено-леви блок, мандатарка је истакла да су се неки од њих прославили као јединствен случај, јер су због тога што нема грејања протестовали у кратким рукавима.
“Је л“ треба да на 25 степени укључимо грејање, па да загадимо животну средину за коју се борите”, питала је Брнабић.
Како је цинично рекла, “одличан” је предлог једног опозиционог посланика да се Министарству грађевине, саобраћаја и инфраструктуре прикључи и Министарство енергетике, телекомуникација…
“Весић би био одушевљен, Дубравка (Негре) нешто мање, Михајло (Јовановић) би такође био нездовољан, али тај воз је прошао”, рекла је мандатарка, алудирајући на то да су измене и допуне Закона о министарствима већ усвојене.
Посланик посланичке групе Морамо – Заједно Никола Нешић критиковао је енергетску политику представљену у експозеу мандатарке Ане Брнабић и у том смислу указао да је потребна, како каже, енергетска транзиција која је, између осталог, кључна за подизање БДП-а.
Критиковао је план енергетске политике јер, како наводи, у оном који је наведен у мандатаркином експозеу види само смер ка грађанима Србије, а не види угао грађана.
Током расправе о избору владе, посланик Српске странке Заветници Страхиња Ерац говорио је о положају Срба у Рашкој области и навео да су тамо Срби дискриминисани.
Како је навео, Срби у Рашкој области не могу да се поставе на руководећа места, не могу да се запосле и из дана у дан напуштају све више своја огњишта.
Као пример навео је Пошту у Сјеници где је, како је испричао, постављен човек без искуства једног дана, а с друге стране два Србина са вишегодишњим искуством нису примљени на посао.
Из тог разлога, како каже, напустили су Сјеницу.
Ерац је указао и на то да је у Новом Пазару срушено православно гробље, а посланик Странке правде и помирења Јахја Фехратовић реплицирао је да се пре скрнављења православног гробља десило и срнављење муслиманског.
Фехратовић је навео да је муслиманско гробље оскрнавио муслиман, психичка нестабилна особа, као и да је православно гробље оскрнавио православац, такође са психички неуравнотежена особа.
„Ерац ово говори да изазове верску и националну мржњу“, казао је Фехратовић и нагласио је да је посланик Ерац изговорио и неистине у вези са запошљавањем у Пошти у Сјеници, тврдећи да је на руководеће место постављен човек са богатим радним искуством.
Посланица СДПС Јасмина Каранац је говорила о избору нове владе Србије, оценивши да је владом одговоран задатак да у време највеће енергетске кризе води земљу.
“Ви ћете морати да доносите одлуке од којих ће зависити будућност наше земље. Те одлуке ће утицати на квалитет живота наших грађана, зато се од вас очекује да будете одговорни и да се водите јавним интересом”, рекла је Каранац.
Она је оценила да је Ана Брнабић одабрала стручан тим и кандидате за министре који су се доказали у својим ресорима попут Синише Малог, Маје Поповић, Маје Гојковић, а ту ће, каже, бити и еминентни стручњаци и нова лица као што су Даница Грујичић и Тање Мишчевић, чији посао неће бити нимало лак.
Мишчевић, рекла је Каранац, поседује драгоцено знање и искуство и разуме процес придруживања Европској унији.
“За нас у СДПС је важно то што ћемо имати министре из редова националних мањина. Први пут ћемо имати представника хрватске заједнице, чиме Србија показује спремност и добру вољу у решавању отворених питања”, истакла је Каранац.
Она је поручила да од будућих министара очекује тимски рад, без солирања, што је, каже, у претходном период био случај.
Каранац је поздравила то што ће будућа влада бити влада континуитета, што је важно за наставак започетих пројеката.
Преузмите андроид апликацију.