Прегледом усева кукуруза уочено је присуство кукурузног пламенца (Ostrinia nubilalis), кукурузне златице (Diabrotica virgifera var. virgifera) и цикаде Reptalus panzeri.
На светлосним ловним лампама региструју се високи улови одраслих јединки кукурузног пламенца. Прегледом усева уочена су новоположена јајан легла те штеточине. У току је интензивно полагање јаја и пиљење ларви друге генерације те штеточине. Тренутно су најугроженији усеви кукуруза шећерца и семенског кукуруза. Уколико је од предходног третмана прошло више од недељу дана, а у усевима се региструје присуство јајних легала препоручују се хемијске мере заштите (види препоруку од 5.8.).
У усевима кукуруза уочено је и присуство одраслих јединки кукурузне златице (Diabrotica virgifera var. virgifera) у ниским бројностима. Та штеточина може да нанесе велике штете уколио се кукуруз гаји у монокултури, с обзиром да цео свој циклус развоја почиње и завршава на кукурузу. Штете парве и одрасле јединке и ларве. Одрасле јединке се хране поленом, док се ларве хране кореновим длачицама и кореном. Услед исхране ларви долази до полегања биљака које добијају изглед лабудовог врата, а таква биљаке представљају проблем током комбајнирања. Најефикаснија мера контроле кукурузне златице је примена плодореда.
Такође, на листовима кукуруза уочено је присуство цикаде Репталус панзри. Та цикада је вектор Столбур фитоплазме, која проузрукује болест црвенило кукуруза. Има једну генерацију годишње и презимљава у стадијуму ларве које се хране на корену пшенице. Одрасле јединке се појављују у јуну месецу и прелазе на кукуруз. Уколико се после кукуруза као наредни усев посеје пшеница, ларве неометано настављају свој развој на корену пшенице. Примена инсектицида у борби против ове штеточине се не препоручује, а као решење се предлаже избегавање двопољног плодореда односно сетва пшенице после кукуруза, чиме се прекида животни циклус цикаде и самим тим смањује ризик од појаве црвенила наредне године.
Преузмите андроид апликацију.