У сусрету 31. октобру, питање које се сваке године изнова и изнова чује на улицама града Новог Сада, јесте да ли прослављате Светог Луку или празнујете „Ноћ вештица“?
Оба ова празника празнују се на исти дан, ове године је то понедељак. Једни се припремају за цркву и славу, код себе или пријатеља, док други бирају костим како би се прерушили и верно дочарали „Ноћ вештица“.
Шта је празник Светог Луке, а шта прослава „Ноћ вештица“?
Свети Лука
Свети Лука је за Србе, али и све остале православце врло битан датум. Свети Лука је према хришћанском учењу био један од дванаест апостола Исуса Христа. Као гласник Христових речи међу народом, Свети Лука је заједно са другим апостолима вршио дужност проповедника хришћанске вере и Исуса Христа. Написао је јеванђеље по Луки које једно од четири Јеванђеља Новог завета.
Свети Лука је за православне вернике Светитељ и апостол, слави се 18. новембра по Јулијанском календару, а 31. октобра по Грегоријанском календару.
„Ноћ вештица“
„Ноћ вештица“ или још позната прослава под називом „Halloween“, званично је ноћ уочи католичког верског празника Сви свети.
Незванично објашњење ове прославе говори о паганским племенима и њиховим обичајима, а понајвише о паганским прославама које су се некада изједначавале са паганским култовима и веровањима – од маскенбала, приношења жртава, паљења ломаче, али и различитих игара.
Манипулација широким јавним масама је пример христинизације ове прославе. „Ноћ вештица“ као ритуална радња, са играчким и паганским карактером, услед популаризације, доживела је христинизацију.
Континенталним селидбама ова наизглед обична играрија доживела је велики успех и везала се за наредни католички верски празник Сви свети, дајући се тиме прослави „Ноћ вештица“ још више простора и новог нарштаја.
У чему је разлика прослављања и колико Новосађани прослављају Светог Луку, а колико „Ноћ вештица“?
Празновање Светог Луке и „Ноћ вештица“ не може се мерити због различитости карактера и наратива.
Као верски празник Свети Лука би се категоријски (у овом случају верски) могао упоредити са католичким верским празником Сви Свети који се прославља дан након 31. октобра – првог новембра, а по карактеру сличан је верском православном празнику Задушнице, који је посвећен умрлима.
Свети Лука је за све православне житеље Новог Сада, чак и за оне чија то слава није, велики дан. Тада сви верници православне вероисповести одлазе у неку од вишебројних православних објеката, да обележе овај свети дан, посвећен једном од најзначајнијих имена православне и српске цркве.
Док они чија Свети Лука крсна слава прослављају дан заштитника куће и породице, са својим ближњима.
Према незваничним подацима, сматра се да је Свети Лука шеста најзаступљенија слава код Срба.
„Ноћ вештица“ као ноћ уочи Свих светих, на један врло чудан начин оживљава празник који католички народи прослављају 1. новембра, баш као и православни народи, паљењем свећа, одласком у цркву, посветом на умрле.
„Ноћ вештица“ осим популарних изрезбарених бундева, нуди сензацију прославе за младе у којима не превлађује баш посвета за умрле, него више весеље, маскирање, понекад у врло бизарне костиме. У неким далеким земљама често се за ову ноћ деца маскирију у костиме и изводе популарну игру под називом „Трик или слаткиш“.
Практикује се још гледање хорор филмова, игре прорицања и одласци на гробља или нека друга страшна места током ноћи.
У Новом Саду „Ноћ вештица“ је повод да различити локали зараде, организујући тематске прославе са мотивима који указују на „Ноћ вештица“, попут бундева, костимских журки, али и страшних филмова.
Овоме су се прилагодили новосадски тржни центри, биоскопи и остали угоститељски објекти, како би што више привукли становнике града, понајвише тинејџере и студенте.
Младима је небитно шта се прославља, већ где… Тако се економски елемент укључује у празновање, нудећи христинизацију одређеног празника као аргумент за расправу и оправдање за невероватану комерцијализацију, исувише профитабилну, чије празновање превазилази границе нашег града и државе, а уз то губи сваку истинску везу са католичким празником Сви свети.
Da li je rast stanovništva u Novom Sadu vezan za povratnike iz inostranstva?
Преузмите андроид апликацију.