У поређењу с другим западним земљама, цене интернета, ТВ претплате, становања и трошкови коришћења кредитних картица изузетно су високе. До само пре неколико година Канада је била једно од „најбољих места за живот”. Сада постаје једно од скупљих. И сви се трошкови живота, који убрзано расту после две и по године пандемије, сваљују на плећа потрошача.
У последња два месеца инфлација у Канади је нешто нижа и креће се око седам одсто. До пада је дошло пре свега због ниже цене бензина. Држава утиче на инфлацију углавном регулисањем каматних стопа и ценом бензина.
Средином јуна бензин је коштао у просеку 2,15 долара по литру. До краја августа, цена му је пала на 1,65 долара.
Стручњаци тврде да постоје неке најаве да су „глобалне инфлаторне силе почеле да јењавају, иако су и даље повишене”.
Цене многих роба коначно почињу да падају. И цене нафте су пале, као и најважнијих пољопривредних производа. С временом, с нижим улазним и транспортним трошковима, требало би и да цене хране почну осетније да падају.
Док се то не деси, у неким продавницама јабуке се продају на комад по цени од 1,5 па чак и по два долара за комад. Цена за килограм јабука је нешто мање од девет долара. Слично је и са ценом лука. Чак се и кромпир продаје на комад. Онај средње величине кошта око један долар.
Званична инфлација јесте око седам одсто, али су цене хране порасле за више од 30 процената. У висини инфлације значајне ставке чине пре свега цене енергената, становања, као и хране и услуга.
Канада је иначе позната по изузетно високим ценама услуга и сервиса. У поређењу с другим западним земљама, цене интернета, ТВ претплате, становања и трошкови коришћења кредитних картица су изузетно високе.
Како трошкови живота расту у Канади, све је већи број људи који се боре да приуште новац за смештај, превоз, гас, па чак и храну. Али подаци показују да су чак и пре пандемије ковида 19 цене најосновнијих производа и услуга у овој земљи биле међу највишима у свету.
Преузмите андроид апликацију.