Машина за веш је драгоцен помоћник у кућним пословима, посебно ако имамо велику породицу или ако у кући има мале деце која се често прљају. Али колико често треба да перемо одећу, пешкире и кухињске крпе?
У ствари, многи праве грешку што не перу неку одећу и додатке од тканине онолико често колико би требало, већ перу ствари које би могле да се носе још неколико пута пре него што заврше у корпи за веш. Генерално, ако је одећа без мириса и мрља, може да издржи још неколико дана без прања.
Предмети које треба ређе прати
Грудњак
Иако је грудњак у контакту са кожом, може се носити неколико дана пре прања јер не упија превелику количину зноја и себума – за разлику од гаћица које треба мењати сваки дан. Очигледно, током летње сезоне или ако се много знојимо, боље је да оперете грудњак нешто раније.
Спортска одећа
Тренерке, хулахопке и спортске кошуље су по својој природи дизајниране да буду отпорне на зној – што је нормално за бављење спортом. Дакле, ако смо радили и наша опрема је мокра од зноја, радимо брзи тест мириса и стављамо све у машину за прање веша само ако приметимо присуство непријатних мириса – ако не, само пустите одећу да се проветри у отворено (али даље од директне сунчеве светлости).
Фармерке
Често прање фармерки може уништити тканину и узроковати губитак боје и текстуре. Ако баш треба да оперемо панталоне (или тексас јакну), боље је да избегнемо центрифугалну силу машине за прање веша и наставимо са прањем руку у хладној води.
Џемпери
То су одевни предмети који се носе преко других тканина и никада нису у контакту са голом кожом. Ово омогућава смањење оштећења коже од зноја и себума. Дакле, током зиме можемо да обучемо исти џемпер три или четири пута пре него што га оперемо.
Предмети које треба чешће прати
Постељина
Многи људи (као што показује недавно истраживање у Великој Британији) намештају кревете само свака три или четири месеца! Уместо тога, посебно у топлијим месецима, постељину треба мењати најмање једном у две недеље. Јастучницу, контејнер мртве коже, себума и бактерија са нашег лица, треба мењати два пута недељно.
Кухињски пешкири
Ово су праве замке за клице и бактерије јер упијају прљавштину и остатке хране у кухињи. Ако потом овим крпама сушимо посуђе и прибор за јело, загарантовано је размножавање бактерија у целом окружењу. Крпе поред рингле треба да мењамо најмање једном недељно, а остале крпе (које ћемо ставити да се перу на крају дана) одвојити за сушење посуђа.
Пешкири
Из истог разлога везаног за размножавање микроба, чак и пешкире у купатилу треба мењати најмање једном недељно. Осим што упијају воду и сапун, долазе у контакт са нашом кожом – а тиме и са себумом, перути, мртвим ћелијама и знојем.
Сунђери
Било да су намењени за прање судова и лонаца или за чишћење човека, сунђери су и савршено место за скривање гљивица, клица, бактерија и буђи. Сваких десет/петнаест дана, тако да не заборавите да оперете наше сунђере у машини за веш на најмање 60 степени.
Преузмите андроид апликацију.