Почетна > Србија
Србија

Нордијско-Српско Партнерство за Одрживу Пољопривреду

Научно – технолошки парк Нови Сад – био је данас домаћин конференције Нордијско-Српско Партнерства за Одрживу Пољопривреду, коју су заједнички одржале четири амбасаде нордијских земала: Шведска, Норвешка, Финска и Данска под називом „Нордијски зелени пројекат – Одржива решења за Србију“.
Фото: Војводина уживо

Отварању конференције присуствовали су представници покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, локалне самоуправе, пословних удружења, академске заједнице, као и амбасадори четири нордијске земље – Данске Сузан Шајн, Финске Кимо Лахдевирта, Норвешке Јерн Еуген Јелстад и Шведске Аника Бен Давид.

„Нордијске земље имају искуства и праксу у зеленој транзицији која желимо да пренесемо како би помогли Србији да убрза зелену транзицију и предузме активности у вези са зеленим иницијативама у Југоисточној Европи, односно, на Западном Балкану. Зелена транзиција није само потреба, већ могућност да развој буде на одрживим основама. На овој конференцији показаћемо најбољу праксу Данске, али и искуства Србије у стварању одрживе пољопривреде“, изјавила је отварајући конференцију Сузан Шајн.

Она је додала да „једино разменом знања и заједничким напорима можемо да очувамо нашу планету за будуће генерације неправећи притом компромис који се тиче квалитета живота сваког од нас“.

“Данас скоро 15 одсто светске емисије ЦО2 потиче од пољопривреде и сродних активности. Са друге стране, светска пољопривреда је продуктивнија и ефикаснија него икада раније. Раст приноса и пад цена хране праћени су и повећањем расипања хране, што ствара здравствене проблеме повезане са лошом исхраном“, рекла је Њ.Е. Амбасадорка Данске у свом уводном излагању.

Планиране су четири конференције посвећене различитим темама одрживости и свака од нордијских амбасада имаће посебну одговорност у њиховом представљању.

Прва конференција на тему одрживе пољопривреде, чији покровитељ је Амбасада Данске, има за циљ партнерство за одрживу пољопривреду, одржана је данас у Новом Саду.
Фото: Војводина уживо

Нордијске земље су биле међу првима које су одреаговале на овакав развој догађаја и почеле активно да промовишу агенду за побољшање одрживости пољопривреде. У јуну 2020. године, Нордијски Савет Министара израдио је акциони план за имплементацију Визије 2030. Њиме је предвиђено да нордијски регион постане најодрживији и најбоље интегрисан зелени регион на свету до 2030. године.

Испред Пољопривредног факултета у Новом Саду, Проф. Др Витомир Видовић, присутнима је презентовано какво је тренутни тренд пољопривредне производње у Србији, као и чему се тежи.

“Србија има 5.1 милион хектара земље, односно 4.1 милиона обрадиве површине. Тренутно су приходи 1.000 – 1.200 евра/ха, а треба да тежимо да дођемо до прихода од 15.000 евра/ха“, истакао је проф. др Витомир Видовић.

„Изузетно ми је драго да смо домаћини ове значајне конференције која је фокусирана на одрживу пољопривреду и примену најновијих технологија у пољопривреди. Овом конференцијом остварујемо мисију Научно-технолошког парка Нови Сад као места окупљања за развој и примену нових технологија, као и стварања и пласмана нових производа на тржишту. Ово је одлична прилика за стицање нових знања и размену искустава са нашим нордијским партнерима“, поручио је Небојша Дракулић, директор Научно-технолошког парка Нови Сад.

Модераторка конференције Ива Петровић, директорка Нордијске пословне алијансе (Nordic Business Alliance), истакла је да су бројни дански стручњаци на предавањима и радионицама у оквиру конференције поделили своја искуства и знања из тема као што су: примена најновијих технологија у пољопривреди, европске директиве о индустријским емисијама штетних гасова у пољопривреди и друге актуелне теме које се тичу стварања одрживе пољопривреде.
Фото: Војводина уживо

Поред гостију из Данске, Тома Акселгарда, извршног директора компаније „Goodvalley” и председника удружења „Danish Farmers Abroad“, Торбена Торнегарда Толсена, председавајућег удружења „Danish Pig Academy”, Лисе Валбом, извршне директорке „Food Nation Denmarki“, предавања су одржали и Рикардо Квађато, кључни експерт ИЕДСербиа, као и домаћи стручњаци из области пољоприведе Младен Петковић секретар Удружења за пољопривреду Привредне коморе Војводине, проф. др Витомир Видовић, са Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду, Марко Панић, истраживач са БиоСенсе Института и други.

После конференције о одрживој пољопривреди под покровитељством амбасаде Данске, која је одржана данас у Новом Саду, планиране су и конференције на теме: обновљиви извори енергије под покровитељством Норвешке (Београд, 15.11.2022. Научно-технолошки парк), Финска ће представити тему зелени индустријски процеси (Чачак, фебруар 2023), а Шведска решања за одвајање и рециклажу отпада (Ниш, фебруар 2023).

Evropska Komisija odobrila „Interreg“ programe saradnje

Преузмите андроид апликацију.