На подручју БиХ и даље постоје велике количине наоружања заосталог из периода конфликта, које се кријумчари и нелегално продаје у ЕУ, где на црном тржишту постоји раст потражње од особа које се доводе у везу с организованим криминалом и тероризмом, објављено је у документу Министарства безбедности БиХ.
„Због тога и чињенице да трговина оружјем омогућава стицање енормне и брзе финансијске добити, процене су да ће и у наредном периоду трговина оружјем остати једна од области деловања организованих криминалних група“, наводи се у документу „Процена претње од организованог криминала у БиХ 2021“, пренеле су бањалучке Независне новине.
Како је истакнуто, трговина оружјем готово је искључиво додатни, а не примарни извор прихода за највећи број организованих криминалних група у БиХ.
„Већина криминалних група комбинује посао трговине оружјем с другим криминалним активностима, најчешће шверцом дроге и акцизних производа и трговином људима“, стоји у документу.
Према геостратешком положају, како је наглашено, подручје југоисточне Европе налази се на важним трговачким путевима између Европе и Азије.
„То су истовремено и путеви незаконите трговине оружјем, наркотицима, трговине људима, а могу бити кориштени и за транзит терористичких група и средстава за извођење терористичких акција“, истиче се у овој процени.
Стручњаци истичу да је оружје, одмах након шверца дроге, најпрофитабилнија кријумчарена роба. У западним земљама је, наглашавају, цена оружја доста виша у односу на БиХ.
Стручњак за безбједност Радислав Јовичић у изјави за Независне подсећа да је познато да је остало пуно наоружања након последњег рата у БиХ, а које је сакривено по разним локацијама.
„Криминалне групе углавном желе да дођу до тих људи или тих локација где има оружја. Постоје разни канали преноса оружја. Њима је битно да прођу део кроз Хрватску и када уђу Словенију, читавом Европом путују без граничних прелаза“, појашњава Јовичић.
Према његовим речима, један од модела преноса оружја и превожење у разним врстама робе, када оружје штите фолијама.
„Знате да су криминалне организације малтене увек корак испред полиције. Сналазе се тако што оружје умотавају у посебне врсте фолија те их радари не могу очитати тако лако“, рекао је Јовичић, који је некада био министар унутрашњих послова Републике Српске.
Иначе, према извештајима о раду Координационог одбора за контролу малог и лаког наоружања у БиХ, од 2018. до 2020. у Босни и Херцеговини је одузето укупно 3.827 комада различитог ватреног оружја, 599 минско-експлозивних средстава (МЕС), 76.680 комада муниције, те 65,25 кг експлозива.
Из МУП-а Републике Српске кажу да су у току 2021. године евидентирали 263 кривична дела која се односе на недозвољену производњу и промет оружја или експлозивних материја.
„Непозната лица су извршила 58 кривичних дела, од којих је једно остало нерасветљено. Надлежним тужилаштвима је поднето 155 извештаја против 177 лица због извршених кривичних дела“, рекла је за бањалучки дневник Мирна Миљановић, начелница Одељења за односе с јавношћу МУП-а Српске.
Преузмите андроид апликацију.