Буњевачки језик, као четврти службени, у употеби је на територији Суботице скоро годину и по дана. Изменама градског статута, постао је део званичне коресподенције са градском управом, а изменама њихових статута то је проширено и на јавна предузећа и установе, а како се мењају табле са називима улица, тако се додаје и четврти јетик. Последња у низу институција која је испунила ову обавезу јесте Градска библиотека.
Како измене статута не би остале мртво слово на папиру, Суботичке институције и предузећа званичност буњевачког као службеног језика приказују постављањем нових табли и натписа.
Можете их видети, између осталог, на гробљу, на пијаци, а од сада и на Градској библиотеци, на чију реконструисану фасаду је постављена и нова табла на четири језика, међу којима је и натпис “Варошка библиотека”.
”У протекле две године, два значајна пројекта су остварена у вези зграде Градске библиотеке у Суботици. Са једне стране, средствима Владе Републике Србије смо успели да обновимо главну фасаду зграде, рестаурирали смо и статуе Атласа, заменили прозоре и врата, а захваљујући средствима Владе Мађарске, зграда је добила један нови део, нову читаоницу која одговара очекивањима савремених читалаца, односно истраживача. То је читаоница за двадесет и први век. Данас смо ставили тачку на и, откривши ову таблу која на четири језика садржи назив установе, на сва четири језика која су у складу са статутом града у службеној употреби у Суботици”- рекао је председник Скупштине града Суботица Балинт Пастор.
Још већа вредност за Буњевце налази се унутар библиотеке, оличено у више од стотину издања на њиховом језику. Од речника, правописа и граматике, преко белетристике и дечије књижевности, до научних и издања о обичајима, као и часописа.
Na Kelebiji teretna vozila čekaju 5 sati na izlazu iz zemlje
Преузмите андроид апликацију.