У Пекингу ће сутра почети 20. конгрес владајуће Комунистичке партије Кине, а очекује се да ће кинески председник Си Ђинпинг бити трећи пут изабран на место генералног секретара партије са петогодишњим мандатом, што је пре тога успело само Мао Цетунгу.
Портпарол Конгреса Сун Јели је рекао на прес конференцији да ће 20. Национални конгрес КПК бити отворен у 10.00 часова преподне 16. октобра у Великој дворани народа и да ће трајати до 22. октобра, пренео је Кинески међународни радио.
На Конгресу ће бити резимирани послови у протеклих пет година, као и важна достигнућа и драгоцена искуства која је Централни комитет КПК на челу са Си Ђинпингом постигао предводећи партију, државу и народ у одржавању и развоју социјализма са кинеским карактеристикама у новој ери, навео је он.
Биће направљена и детаљна анализа о околностима у земљи и у свету, додао је он.
Си (69), уживао је у привилегијама у раној младости у Пекингу као син Си Џонгкуна, бившег потпредседника и герилског команданта у грађанском рату који је довео комунисте Мао Цетунга на власт 1949. године, преноси АП.
Током Културне револуције 1966.-76. његов отац је завршио у затвору, а Си, који је имао 15 година послат је да живи у сиромашно село у провинцији Шенси 1969. у скопу Маове кампање да образовани млади људи из града уче од сељака.
То искуство је ојачало Сија и утицало да је разуме живот сеоског становништва.
У селу је остао шест година, све док није добио жељену стипендију на престижном универзитету Ђингхуа у Пекингу.
„Ножеви се оштре на камену. Људи се усавршавају кроз тешкоће“, рекао је Си једном кинеском часопису 2001. године.
„Кад год бих касније наишао на невоље, само бих помислио колико је било тешко обављати ствари у то време и ништа не би изгледало тешко“, истакао је он.
Си је потом премештен у суседну провинцију Џеђијанг 2002. године, где је био лидер странке више од четири године.
Затим је 2007. накратко постао секретар странке у оближњем Шангају, након што је његов претходник смењен због корупционашког скандала. Током службовања у Фуџијану, Џеђијангу и Шангају, Си је био виђен углавном као прагматичар који није давао смеле предлоге, већ је генерално подржавао економске реформе. Он се 2007. придружио Сталном комитету Политбироа Комунистичке партије, што је увод у именовање на челну позицију на следећем конгресу 2012. године. Си је преузео контролу над економским и војним питањима и унео своје име у програм партије уз Маоа додајући своју идеологију – Мисао Си Ђинпинга.
Идеологија наглашава оживљавање мисије странке као политичког, економског, друштвеног и културног лидера Кине и њену централну улогу у постизању циља „националног подмлађивања““, враћања земље на истакнуту позицију у свету.
Што се тиче политичког и економског система, не очекују се значајне промене током трећег мандата Си Ђинпинга, наводи АП.
Када је реч о спољној политици, аналитичари оцењују да ће Си наставити да отвара Кину према свету и изградњу земље која не зависи ни од кога.
С обзиром да ће пред њим остати изазови везани са ковид, наставак економског раста, јачање војске и питање Тајвана, трећи мандат би могао да му буде најтежи до сада, сматрају аналитичари.
Rusija: NATO je poražen krahom antiruskog projekta u Ukrajini
Преузмите андроид апликацију.