Развојни центар компаније Schneider Electric у Новом Саду следеће године прелази у нову пословну зграду. Објекат се налази у некадашњем новосадском индустријском комплексу Новкабел. Предвиђено је да објекат буде у складу са најсавременијим техничким и технолошким стандардима. Овај објекат ће испуњавати и највише еколошке и енергетске захтеве, што ће му обезбедити статус „ЦО₂ неутралне зграде“.
Schneider Electric у Србији тренутно има више од 1.000 запослених, а нови простор Развојног центра омогућиће даљи раст компаније у нашој земљи и запошљавање нових експерата.
Ово представља почетак развоја ове некадашње индустријске зоне у модерно седиште компанија које се баве енергетским и ИТ инжењерингом.
„Полазећи од резултата светских истраживања да су запослени у „зеленим зградама“ задовољнији и продуктивнији, а квалитетно, комфорно и еколошко окружење постаје најпожељније место за рад – Развојни центар Schneider Electric наставља да улаже у квалитет услова рада и живота запослених, као и одговорно пословање за добробит заједнице”, изјавио је Драгољуб Дамљановић, директор Развојног центра Schneider Electric.
Реконструкција некадашње индустријске хале Ужара зато неће бити само формално-техничка пренамена 14.000 м2 простора. Циљ је да се у вредности модерне компаније осмишљено утопи специфична атмосфера и историјско-економски идентитет овог симбола Новог Сада.
„Применом технолошких решења и иновација, попут најсавременијих система за надзор и управљање зградама, нова зграда Schneider Electric-а биће „ЦО₂ неутрална“, рекао је Драгољуб Дамљановић, директор Развојног центра Schneider Electric.
„Као друштвено одговорна и модерна компанија, испунићемо највише еколошке захтеве и користити обновљиве изворе енергије без емисије угљен-диоксида – главног кривца за глобално загревање. Нови модерни пословни простор биће заснован на Activity based workspace моделу отвореног типа који омогућава најбоље услове за рад, здравије и опуштеније окружење, што опет потврђује планове компаније да учврсти пословање у Србији и настави да шири тим у наредним годинама”.
Хала ће реконструкцијом постати високотехнолошки објекат опремљен најсавременијом опремом из производног програма компаније Schneider Electric. Посебну улогу имаће високософистицирани БМС (Building Management System) за надгледање и контролу техничких система који ће допринети енергетској ефикасности објекта.
Такође, зграда ће имати и савремена архитектонска решења, док ће наслеђени парк унутар комплекса бити очуван и обогаћен. Такође, у оквиру ове „зелене зграде“ Building Management System налазиће се и модеран дата центар изграђен по строгим безбедносним стандардима.
Компанија Schneider Electric у свом портфолију већ има 13 високотехнолошки опремљених zero carbon зграда у Кини, Европи и Северној Америци, а престижној листи придружиће се следеће године Србија с Развојним центром у Новом Саду. Овај пројекат, због своје величине и намене, има велики значај за компанију Schneider Electric и представљаће њену референцу за будућност.