Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Научници доказали зашто је сасвим у реду да шпијунирате бившег

Без обзира на нашу чврсту одлуку, достојанство и понос, ипак некад поклекнемо.
Фото: Pixabay/Averyanovphoto

Ретко ко од нас, бар једном у животу није проверао бившег на друштвеним мрежама, посебно одмах након раскида. Чак и ако смо одлучили да га више не желимо ни видети, знатижеља је јача од нас, па с времена на време погледамо на мрежама шта му се дешава без нас.

На крају крајева, та особа је можда била у нашем животу дуже време. Можда желимо да проверимо да ли нам је стварно боље без ње, излази ли са неким новим и какав је тај нови или чак можда, дубоко у себи, гајимо наду да ћемо се помирити.

Можда чак и разбијамо главу тражећи одговоре зашто се веза завршила. Да ли је са бившим емоционално све у реду?

Фото: Pixabay/nastya_gepp

Али, зашто желимо да знамо све те ствари и зашто шпијунирамо бившег након раскида? Наука има одговор.

Истраживање са Универзитета „Western Ontario“ открило је да 88 одсто људи има тенденцију да на Фејсбуку прати своје бивше. С обзиром на време које је потребно да преболимо раскид, то не би требало да изгледа толико шокантно.

Иако се ми осећамо помало чудно приликом прегледања његових друштвених мрежа, то је заправо врло природно, кажу стручњаци.

– У нама је порив да обраћамо пажњу на друге људе. Чак и ако смо прекинули ту везу, у основи желимо да верујемо да нас нико не може заменити. Желимо потврду да смо цењени или да смо добра особа, па се надамо да ће онај ко је остао без нас бити мало тужан и да ће да пати – открила је психолошкиња Памела Рутлиџ која проучава утицај медија и технологије на наш живот.

Такође, рекла је да не треба да нас гризе савест због гледања странице бившег.

– Не угрожаваш никога, само си знатижељна – додала је.

– Јасно је да постоји танка граница. Ако проводиш пуно времена пратећи некога, онда би вероватно требало да размислиш како проводиш време.

Фото: Pixabay/kaboompics

Дакле, иако је праћење бивших путем друштвених мрежа нормално и очекивано након прекида везе, ипак долази тренутак када морамо да престанемо и да се фокусирамо на сопствени ментални опоравак. На крају крајева, ми смо најважнија особа у свом животу и не треба да губимо време размишљајући по принципу „шта би било, кад би било“.

Закључак је, немој да бринеш ако се задржаваш на друштвеним мрежама бившег дечка, то је у људској природи, али уместо тога што ћеш да се бавиш прошлошћу, окрени се будућности.

Без обзира колико смо тужни и рањиви у тим тренуцима, проћи ће.