Потрошачке цене у Сједињеним Државама порасле су у септембру за 0,4 одсто на месечном нивоу, више него што се очекивало, према данашњим подацима Канцеларије за статистику рада (БЛС).
На годишњој основи, америчка инфлација је прошлог месеца износила 8,2 процента, што је испод максимума од око 9,0 одсто из јуна, али се и даље креће близу највиших нивоа из раних 1980-их година, преноси CNBC.
Базна инфлација, из које су изузете волатилне цене хране и енергије, убрзала је раст у септембру за 0,6 посто у односу на август, док је у поређењу с истим месецом прошле године порасла за 6,6 одсто, што је њен највиши међугодишњи ниво од августа 1982.
Званични подаци о инфлацији изазвали су одмах потрес на финансијским тржиштима, при чему су фјучерси на берзи пали, а приноси на америчке државне обвезнице кренули навише, јер трговци унапред калкулишу с ценама у очекивању вероватно још једног агресивног повећања каматних стопа Федералних резерви на предстојећој седници.
Поново је велики скок цена хране погурао инфлацију. Индекс хране је порастао за 0,8 посто за месец дана, исто као у августу, и за 11,2 процента у односу на годину раније.
Поскупљење хране је допринело да се неутралише пад цена енергената од 2,1 одсто, који укључује и пад цена бензина од 4,9 процената.
Помно праћени трошкови становања, који учествују са око једном трећином у потрошачкој инфлацији, порасли су за 0,7 посто у односу на август и за 6,6 одсто на годишњем нивоу.
Услуге транспорта су такође забележиле велико поскупљење, с порастом од 1,9 процената на месечном и од 14,6 посто на годишњем нивоу. Цене у здравсту су напредовале за 1,0 проценат у септембру.
Раст цена је још једна лоша вест за раднике, чија је просечна зарада по сату опала за 0,1 одсто на месечном нивоу, прилогођена за стопу инфлације, док је на годишњем нивоу пала за 3,0 процента, наводи се у засебном саопштењу BLS-а.
Преузмите андроид апликацију.