Веома цењена намирница на нашим просторима, користи се често у исхрани. Веома је храњива и са многим лековитим својствима погодним за наше здравље. Реч је о ораху.
Претпоставља се да је порекло ораха из Азије, одакле се преко Медитерана ова намирница ширила широм света.
Да је ово воће увек било у центру пажње говори и чињеница да је у појединим митологијама орах сматран да поседује негативна дејства, док у другим културама је сматран светим воћем. У нашим крајевима орах се често користи у обредне сврхе, па је незаобилазан за Бадње вече, на Славама и сл.
Од свог коштуничавог воћа, орах поседује најбоље нутритивне вредности. На првом месту свакако јесте висок садржај омега 3 масних киселина, које имају противупална својства и пружају заштиту кардиоваскуларног система, снижавањем крвног притиска.
Како неуролози саветују, ако имате честе мигрене, у своју исхрану свакако укључите ову намирницу, јер ћете тако смањити учесталост, али и јачину главобоље.
Изузетан су извор полинезасићених масти, које су битне за артерије које снабдевају наш мозак кисеоником и тако га хране. Људи који редовно једу орахе имају здравији мозак и ређе обољевају од било ког облика деменције.
Доказано је да полинезасићене масти, а нарочито омега 3 масне киселина, могу довести до смањења стреса и повољно утичу на добро расположење.
Антиоксиданти који су садржани у орасима, а којих има дупло више и бољег су квалитета у односу на остало коштуничаво воће, спречавају оштећења ћелија организма, те су на тај начин изузетна намирница у борби против канцера.
Ораси су богати протеинима, дијеталним влакнима и витаминима. Доминирају витамини групе Б: Б1, Б2, Б3, Б5 и Б6. Поред њих присутни су и витамини Е и А. Минерали који су присутни у овом хрскавом воћу су: калијум, калцијум, натријум, гвожђе, фосфор и магнезијум.
Поред самог језгра ораха, лековита својства поседује и младо лишће.Чај од лишћа у комбинацији са медом користан је за чишћење и јачање организма.
Јако је ефикасан за побољшање варења, против чирева, костобоље. Користи се за испирање десни ради спречавања болести и крварења истих, за испирање упаљених очију, гнојних рана.
Младо лишће је добро за лечење промена на кожи, на кожи, као што су бубуљице, красте, лишајеви или ради спречавања прекомерног знојења ногу.
Такође, лишће ораха се користи за производњу вина, а зелена опна ораха се употребљава за производњу ликера, који даме на нашим подручијима изузетно воле. Ради се о ораховачи, која поред свог изузетног укуса, је јако добра за особе које пате од успореног рада штитне жлезде.
Свакодневно конзумирање око 30 грама ове намирнице, омогућиће вам боље здравље и већу енергију.