Почетна > Свет
Свет

Софтвер из Израела коришћен за хаковање смарт телефона

Шпијунски софтвер развијен у Израелу коришћен је за успешно хаковање 37 смарт-телефона широм света који су припадали новинарима, владиним званичницима и активистима организацију за заштиту људских права, наводи се у закључку истраге коју је спровело 17 медијских организација.
Фото: Pixabay/Peter Wiberg

Једна од тих организација, дневник Вашингтон пост, тврди да је шпијунски софтвер назван „Пегаз“, који је израдила безбедносна организација НСО Група, коришћен између осталог и да се прислушкују телефони две жене које су биле блиске са Џамалом Кашогијем, колумнистом Вашингтон Поста убијеним 2018. године у конзулату Саудијске Арабије у Турској, преноси Ројтерс.

Лондонски Гардијан такође указује да је истрага показала да је шпијунски софтвер био континуирано и фреквентно злоупотребљаван тако што је омогућавао да се издвајају смс поруке, фотографије и е-маилови, тајно снимају позиви и активирају микрофони на апаратима корисника.

У закључцима истраге, које Ројтерс није независно потврдио, не наводи се ко је и због чега користио овај шпијунски софтвер, али из израелске компаније су саопштили да је он развијен за владине обавештајне структуре и безбедносне агенције које се боре против тероризма и криминала.

На свом веб-сајту израелска компанија негира наводе из истраге 17 медијских кућа коју је предводила не-профитна организација Забрањене приче са седиштем у Паризу.

НСО Група је саопштила да њена технологија ни на један начин не може да се доводи у везу са убиством новинара Кашогија, али представник компаније јуче није био доступан да Ројтерсу пружи додатне информације.

Организација Амнести Интернешенал осудила је „озбиљан недостатак правне регулативе“ у сфери шпијунских (безбедносних) софтвера.

У извештају Вашингртон поста се наводи да је шпијунирано више од хиљаду људи из 50 земаља, међу њима и чланови неколико арапских краљевских породица, најмање 65 угледних пословних људи, 85 активиста организација за људска права, 189 новинара и више од 600 политичара и владиних званичника, међу којима је било и шефова држава и председника влада.