Булевар патријарха Павла један је од млађих новосадских булевара и налази се у насељу Телеп. Градња ове саобраћајнице почела је 2007. године, а због светске економске кризе, нерешених правно-имовинских односа и још понечег, званично је завршена 2011. године, када је спојена са Булеваром Европе и Булеваром цара Лазара.
Дуго времена ова улица била је позната по свом незваничном називу Сомборски булевар, захваљујући чињеници да булевар једним делом иде трасом Сомборске улице. Тек 2015. године Комисија за називе улица усвојила је предлог да неформални Сомборски булевар постане Булевар патријарха Павла.
Изгледа да је судбина новосадских улица, како оних старих, тако и оних најновијих, да свој „живот“ почну под једним именом, а наставе под другим.
Изградњом Булевара патријарха Павла омогућен је бржи, лакши и једноставнији проток саобраћаја, који је повезао западне делове Новог Сада са Лиманима и у значајној мери растеретио улаз у град из правца Бачке Паланке. На тај начин, бар делимично, смањене су саобраћајне гужве на главним градским комуникацијама дуж Футошке улице, Јеврејске и Булевара Михајла Пупина.
Како су тада изјавили градски званичници, реализацијом ове инвестиције стекли су се услови за бржи економски развој Телепа и Адица. Али ту су већ мишљења подељења.
Насеље Телеп претежно је било саздано од породичних кућа, а једине зграде налазиле су се у делу који је сада отприлике средина Булевара патријарха Павла. Те зграде од црвене цигле изграђене су крајем ’80-тих и почетком ’90-тих година 20. века. Становници Телепа дуго времена успевали су да сачувају свој мир, далеко од „градске луднице“.
Са пробијањем трасе новог булевара, породичне куће почеле су да нестају и место уступају модерним вишеспратницама. Улица је одмах постала важан саобраћајни правац, који је са једне стране „попустио омчу“ Футошком путу, Јеврејској и Булевару Михајла Пупина, а са друге знатно повећао број возила у овом крају. Кућа готово више и да нема дуж булевара. И ту настаје та подела мишљења.
За једне изградња Булевара патријарха Павла представља благослов, јер су успели своје некретнине да продају инвеститорима у замену за знатан иметак (новчани и/или стамбени, а неки дилови постали су предмет урбаних легенди), док су други одлучили да чврсто задрже своје парче земље и пробају да задрже своје досадашње навике становања.
Такође, на углу Булевара патријарха Павла и улице Иларијона Руварца своје место нашао је нови објекат Завода за хитну медицинску помоћ.
Комплекс Завода садржи две целине, западни део – објекат Хитне помоћи и источни – објекат гараже за возила хитне помоћи. У приземљу су смештене ноћне амбуланте за децу и одрасле, са свим потребним пратећим садржајима, као и огранак апотеке са дежурством од 24 часа дневно.
На првом спрату смештен је едукативни центар за обуку запослених приликом масовних несрећа, елементарних непогода и ванредних ситуација, као и потенцијални смештај угрожених грађана за време истих.
Други спрат намењен је за тријажно-дистрибутивни центар, као и за канцеларијски простор, а на трећем спрату је простор резервисан за управу и администрацију.
Гаража садржи паркинг за специјализована санитетска возила, а у сутерену је технички блок који подразумева просторије за поправку, прање и дезинфекцију возила, складиште резервних делова за возила, просторију за медицински отпад, као и енергетски блок.
Изградњом овог објекта систем функционисања новосадске хитне помоћи постао је много ефикаснији.
Простора за градњу и уређење овог краја још има, тако да је урбанизација Булевара патријарха Павла Project in progress.
Како би се омогућио што бољи квалитет становања, у делу Булевара патријарха Павла уз улице Тицанова и Јована Поповића остављена је велика зелена површина, највећа у овом делу града, а на којој се налазе дечије игралиште, кошаркашки терен, простор са справама за вежбање и парка за псе.
Уз модерну и плански грађену саобраћајницу направљене су пешачке и бициклистичке стазе, па сада ова улица представља једно од омиљених стаза за шетање. Дуж ове улице постоји велики број угоститељских објеката и продавница мешовите робе, банкарских пословница, као и пословница Поште.
Како увек има простора за унапређење, дуж булевара постављени су семафори на укрштању са другим улицама, па возачи више неће морати да играју „саобраћајни рулет“.
Оно што је остало „кост у грлу“ Булевара патријарха Павла је сужење код спајања са Булеваром Европе, код кружног тока.
Било како било, Булевар патријарха Павла је улица која је преобразила овај део града, као и Град Нови Сад у целини.
Уколико имате занимљиву причу о некој од новосадских улица коју бисте желели да поделите са осталим читаоцима, пишите нам на gradskeinfo@gmail.com са назнаком Моја улица.
Novi Sad ima mnoštvo bulevara, ali samo je jedan „Bulevar“ (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.