У Покрајинском заводу за заштиту природе одржана је затварајућа конференција пројекта „Унапређење капацитета јавних служби у области управљања отпадом у пограничном региону“, који се реализије у оквиру Програма прекограничне сарадње Србија – Босна и Херцеговина.
Дугорочна стратегија Републике Србије у области заштите животне средине подразумева побољшање квалитета живота становништва осигуравањем жељених услова животне средине и очувањем природе засноване на одрживом управљању животном средином. Кључни кораци укључују јачање постојећих, и развој нових мера, за успостављање интегралног система управљања отпадом, даљу интеграцију политике животне средине у остале секторске политике, прихватање веће појединачне одговорности за животну средину и активније учешће јавности у процесима доношења одлука.
Стратегија управљања отпадом представља основни документ који обезбеђује услове за рационално и одрживо управљање отпадом на нивоу Републике Србије.
Пројекат је почео са реализацијом 05. априла 2021. године и трајаће 18 месеци. Укупни буџет пројекта износи 516.938,13 еура, а кофинансирање ЕУ (ИПА) фонда износи 84,99 % или максимално 439.345,71 еура.
Главни циљ пројекта је побољшање одрживог планирања заштите животне средине унапређивањем јавне службе администрација, систем инспекције и надзора у вези са чврстим отпадом и управљањем отпадним водама.
Утврђивање састава отпада и процене количине у циљу дефинисања стратегије управљања секундарним сировинама у склопу одрживог развоја Републике Србије,Министарство животне средине и просторног планирања,
На затварајућој конференцији представљена је пројектна идеја, циљеви, активности и резултати пројекта.
Конференцију је отворио менаџер пројекта и в.д. помоћника покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине Немања Ерцег, који је истакао значај пројекта за Војводину и Републику Српску и презентовао пројектне циљеве, активности и резултате. На конференцији су се обратили и представници партнера на пројекту Министарства за просторно планирање, грађевинарство и екологију Републике Српске, Републичке управе за инспекцијске послове, Инспектората Републике Српске и Јавне научноистраживачке установе – Институт за заштиту и екологију Републике Српске.
Преузмите андроид апликацију.