Потпредседница владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је да су инвестиције у енергетску инфраструктуру, изградња нових електроенергетских капацитета, регионално повезивање и различити добављачи гаса једини начин да Србија буде енергетски безбедна.
„Нисмо улагали у енергетску инфраструктуру и не постоји ниједан део енергетског сектора где нису потребна улагања. Нама је потребно да градимо нове реверзибилне хидроелектране, од Ðердапа 3, Бистрице, ХЕ на Морави, на Дрини и само ти пројекти су вредни неколико милијарди евра. Има много заинтересованих инвеститора, потенцијалних стратешких партнера за улагање у ОИЕ и то тако да ЕПС буде власник 50 или више процената пројекта, да помогне са балансирањем а да произведена струја прво буде за наше тржиште, а да се вишак извози. Пођеднако важно је и повезивање у високонапонској мрежи и изградња нових капацитета за производњу енергије из ОИЕ, да градимо велике соларне и ветроелектране и да за 5 до 7 или 8 година, у зависности од наше ефикасности, можемо да причамо о енергетској безбедности“, рекла је Михајловићева гостујући на телевизији Јуроњуз.
Такође, истакла је, важан део јесу гасне интерконекције и повезивање са државама у региону, са Румунијом, са Хрватском која повећава капацитете ЛНГ терминала на Крку, да разговарамо о томе да Србија буде део пројекта изградње ЛНГ терминала у Албанији који ће имати капацитет од 6 милијарди кубних метара, да се повежемо са Северном Македонијом, са БиХ. Она је рекла да је држава обезбедила довољне количине гаса за привреду и домаћинства и да је план, поред диверзификације добављача и улагање у ново подземно складиште гаса.
„Без обзира на све проблеме који постоје на тржишту можемо да кажемо да смо стабилни и када је реч о гасу у складиштима у Б. Двору у нашем делу и када говоримо о закупу у Мађарској. Нема проблема када је снабдевање преко Балканског тока у питању, али нико не може да предвиди каква ће бити ситуација у наредним месецима. Свакако смо спремни за све. Оно што морамо да урадимо јесте да изградимо још једно подземно складиште гаса и нема разлога да држава не донесе такву одлуку, јер је то питање енергетске, па самим тим и националне безбедности, без обзира на то да ли наши партнери сматрају да треба да се питају за то. Подземно складиште гаса је важно и за Србију и за цео регион, као што су важне интерконекције, јер ћемо гас користити још дуго година, с обзиром да је то транзиционо гориво. Почели смо изградњу гасовода Ниш-Димитровград и од првог октобра следеће године имаћемо могућност набавке гаса из Азербејџана, јер ће крајем овог или почетком следећег месеца бити и јавни позив за закуп капацитета и ми хоћемо одређену количину гаса из те земље“, рекла је Михајловић, саопштено је из њеног кабинета.
Преузмите андроид апликацију.