Прва асоцијација на азијску кухињу сигурно су већини филмови из 90-их година прошлог века који су приказивали сваку другу породицу како једу кинеску храну, наравно све онако вешто са кинеским штапићима уместо прибора.
Међутим, мало ко зна да је Нови Сад био у кораку са тада другим развијенијим градовима света и међу реткима могао да се похвали са поседовањем првог кинеског ресторана.
Први кинески ресторан у Србији, а и генерално на овим просторима, под називом „Сечуан“, отворен је још давне 1981. године у Новом Саду. Новосађани га се добро сећају јер се до пре једне деценије налазио у Дунавској улици, преко пута ресторана „alla Lanterna“.
Наравно, ресторани са понудом кинеске хране само су једна врста у избору богате азијске кухиње.
Азијска кухиња сматра се једном од најстаријих кухиња. Врло је примамљива Европљанима због смањене употребе меса. Јела су претежно направљена од пиринча и зачињена са специфичним зачинима и сосевима. Лакоћа азијске кухиње због изузетка меса, чини ову исхрану једном од најздравијих.
Управо ћете за људе са истока Азије чути да живе најдуже и да изгледају најмлађе. Док ће они често рећи да је рецепт у њиховој исхрани, а ми им у томе верујемо!
Данас у нашем граду тренд конзумирања азијске хране постао је део свакодневице. Новосадска кулинарска сцена у азијском издању понудиће вам неке од делиција јапанске, кинеске, узбекистанске, индонежанске и корејске хране.
Сигурно сте пробали понекад нудле, пиринач са каријем/пиринач у пилетини, суши, лигње у слатком сосу, морске алге за салату, топле чорбице киселкастог укуса, поховане банане, итд.
Сва ова јела одликује широка употреба поврћа, пиринча, кикирикија, морских плодова уз комбинацију непревазиђеног соја соса.
Азијска исхрана је веома препознатљива и без обзира да ли сте отишли у кинески или јaпански ресторан она ће вам сигурно оставити утисак лаганог и интересантног јела. Ипак хајде редом да погледамо новосадски избор азијских делиција почевши од горе поменуте кинеске хране.
Кинеска храна је грађанима Новог Сада прва на памети кад је реч о азијској храни. Деценијама је присутна код нас и за то време су се бројни ресторани отворили у Новом Саду. Број кинеских ресторана и све богатија понуда кинеске хране доказала је да Новосађани итекако воле ове лаганије, безмесне варијанте.
Најчешће јело на поруџбини у кинеском ресторану јесте пилетина у слатко – љутом сосу или пак пилетина са кикирикијем. За смелије ту је и похована банана или поховани сладолед као идеалан дезерт за крај.
Актуелни ресторани са кинеском кухињом у Новом Саду су: „New Hong kong“, „Два штапића“, „Ni hao“, „Sreća Dumplings“, „Кинески ресторан Дуња“, „4 чиније“, „QiQi“, „Kineski fast food 88“, „Велики Пекинг“, „Кинески змај“, „Златни штапић“, „Fast food Kung Fu“.
Јапанска кухиња многима делује слично са кинеском, али сем састојака који се доста подударају, јапанска исхрана је много лакша.
Јапанци преферирају неутралније укусе својих јела што значи мање зачина, сосева, али и мање пржења. Док ћете у кинеском ресторану наручити поховану пилетину или свињетину у слатком сосу, у јапанском ћете добити сировију храну, обилату пиринчем, лососом, плодовима мора.
Све популарније јело 21. века, које је по цени доста скупље у односу на друга јесте суши.
Овај јапански специјалитет обухвата два састојка, пиринач у већој количини и додатке који су најчешће риба, код нас је у већини случајева у питању лосос, али лигње и алге.
У зависности од начина сервирања сушија Јапанци разликују неколико врста сушија, код нас је најпопуларнија верзија „Макисуши“ или другачије „роловани суши“ који се сече на мање колутове/ролнице.
Другачији назив за „Макисуши“ који ћете много чешће срести у јапанским ресторанима код нас јесте назив „Хосомаки“.
Углавном се ова врста сушија, роловани суши, сервира у порцији од 6 до 8 комада по особи, док групне порције обухватају од 16 до 32 залогаја.
Као посебне врсте сушија, у ресторанима ћете пронаћи и „нигири суши“ који је специјалног облика направљен од специјално танких кришака сирове рибе која се служи са пиринчем, док „сашими суши“ обухвата такође танко сечену сирову рибу, али се служи без пиринча што многе наводи на питање да ли је „сашими суши“ заиста суши.
Како год, добар суши у Новом Саду можете појести на следећим местима: „Sushi fresh“, „Enter sushi“, „Tokio sushi“, „Sumo sushi“, али и на месту где се прави кинеска храна попут ресторана „Два штапића“.
Индонежанска храна је веома лагана храна. Баш попут сваке острвске земље, Индонезија се храни у највећој мери поврћем и морским плодовима. Индонежанска исхрана базирана је на житарицама, воћу, зачинима и необичним комбинацијама укуса.
Њихова „брза храна“ је здрава јер се састоји од пиринча као основе јела допуњена додатно нискокалоричним поврћем и зачињена јаким зачинима који убрзавају метаболизам попут куркуме, ђумбира, бибера.
Чак и у Новом Саду можете да осетите мирис специјалитета из далеке Југоисточне Азије.
Ресторан „Surabaya“ упознаће вас са неким од крајње необичних јела попут индонежанске супе „flores“ која обухвата састојке попут купуса, пилетине, јаја, шампињона и пилетине.
Немојте да судите пре времена, савет је да ипак пре тога дате шансу овим занимљивим кулинарским рецептима.
Тајландска кухиња је слична свим претходно наведеним кухињама. Тесто, пиринач, поврће, морски плодови, главне су звезде сваког јела. Као и у кинеској храни, комбинација супротних укуса. Кисело-слано-љуто-слатко постају компатибилне комбинације за скоро свако јело.
Њихово познато јело „Pad Thai“- нудле у комбинацији са месом или поврћем, зачињено баш као и у кинеским јелима, соја сосом или кикирикијем, можете у Новом Саду пробати у локалу који се зове исто као и ово тајландско јело, „Pad Thai“.
Поред „Pad Thai“ ресторан „Thai Wok“ вам такође може понудити специјалитете тајландске кухиње. Сигурно ће вам се нешто допасти.
Преузмите андроид апликацију.