Глобална помама за чистом енергијом пресликава се и на српско тржиште струје. За само две године тражња за зеленим киловатима повећана је 10 пута. Иако се 70 одсто струје производи из угља, ЕПС мора да прати и захтеве тржишта, па су понудили и пакет „ЗелЕПС“.
Стране компаније у пословним плановима већ спроводе европски „Зелени договор“, па са снабдевачима уговорају само испоруке енергије из обновљивих извора. На томе све више инсистирају и домаћи комерцијални купци.
„У 2020. години количина продате електричне енергије била је десетоструко већа него 2019. На средини 2021. већ смо уговорили двоструко већу количину електричне енергије него што смо продали у целој 2020. Предњаче купци из индустрије, има банака, има све више и услужних и продајних објекта, амбасада“, каже директор Сектора за развој слободног тржишта у „ЕПС Снабдевању“ Братислав Џомбић.
А потврда да се тргује струјом из обновљивих извора је „Гаранција порекла“. Тај електронски еколошки сертификат издаје предузеће „Електромрежа Србије“.
Наша земља, кажу, има велики потецијал да изда чак 10 милиона тих „гаранција порекла“. У томе предњачи ЕПС који је у тај регистар унео 30 посто струје, коју прозводи у 15 хидроелектрана и пласира је кроз пакет „ЗелЕПС“.
„То практично значи да купац може бити сигуран да сваки мегават сат који утроши је произведен из обновљивих извора електричне енергије“, каже Џомбић.
У ЕПС-у кажу да убрзано припремају више производних пројеката обновљиве енергије, који ће до краја деценије донети нових 250 мегавата струје из ветра и сунца. На подручју костолачких термолектрана и копова, већ крајем године почеће градња соларне електране, а почетком идуће године и великог ветропарка.
„Идеја нам је да на постојећим пепелиштима, депонијама за одлагање пепела и шљаке термоелектрана, постављамо солармне електране. Такође ћемо постављати соларне панеле на затвореним површинским коповима Kолубаре и Kостолцу. И оно што је најважније сагледаваћемо могућности постављања соларних панела на крововима постојећих производних капацитета“, наводи руководилац инвестиционих пројеката ЕПС-а Жељко Лазовић.
Међународна агенција за енергетику указује да је и у години пандемије снага новоинсталисаних капацитета из обновљивих извора у свету, повећана готово за половину.