Почетна > Србија
Србија

НИС: Строго се придржавамо прописа држава у којима послујемо

Нафтна индустрија Србије објавила је данас, поводом покретања кривичне истраге против четворо запослених у НИС Петролу у Румунији због сумње о одавању поверљивих података о налазиштима нафте и гаса у тој земљи, да се НИС строго придржава прописа држава у којима послује.
Фото: Градске инфо

НИС је у одговору достављеном Танјугу навео да ће компанија у потпуности сарађивати са свим надлежним органима у Румунији.

„Основни принцип пословања компаније НИС је да се строго придржава важећих законских прописа држава у којима послује. Компанија је сарађивала и у потпуности ће сарађивати са свим надлежним органима како би се разјаснили сви аспекти у вези са активностима компаније и њених запослених у Румунији“, саопштио је НИС.

Иначе, медији преносе да Тужилаштво први пут помиње Србију као централу НИС-а у коју су слате информације, а да Национална асоцијација за минералне ресурсе каже да је НИС радио по закону.

Да подсетимо, Румунске власти покренуле су кривичну истрагу против четворо запослених у НИС Петролу у Румунији, који је у већинском власништву руског Гаспром њефта, а због сумње на цурење података.

Румунска служба за информисање и односе са јавношћу Управе за истраживање организованог криминала и тероризма саопштила је, између осталог, да је четворо запослених избегавало „методолошке норме за примену Закона о нафти, односно процедуре које је наметнула Национална агенција за минералне сировине“ и да су слали „необјављене податке у вези са ресурсним фондом (резервама минерала) у Румунији компанији из истог конзорцијума у Србији“.

„Тужиоци Управе за истраживање организованог криминала и тероризма – Територијална служба Темишвара заједно са Д.Ц.Ц.О. и Б.Ц.Ц.О. Темишвар извршили девет претреса кућа на територији општина Букурешт и Темишвар, од чега део у седишту и на радним местима мултинационалне компаније“, навела је румунска Управа за истраживање организованог криминала и тероризма.

Како се наводи, након претреса одузето је више докумената и медија за чување података, а осам особа је приведено на саслушање у Управу за истраживање организованог криминала и тероризма.

Такође је поднета оптужница против четири особе које су приведене на саслушања, а који су страни и румунски држављани.

„Оптужницу су поднели тужиоци Управе за истраживање организованог криминала и тероризма – Територијална служба Темишвара, тврдећи да су запослени у филијали мултинационалне компаније (који имају руководеће или друге одговорности у компанији или, напротив, немају потребна овлашћења за обављање одређених послова у оквиру овог предузећа ) избегавали методолошке норме за примену Закона о нафти, односно процедуре које је наметнула Национална агенција за минералне сировине и слали необјављене податке у вези са ресурсним фондом (резервама минерала) у Румунији компанији из истог конзорцијума у Србији“, наводи се у саопштењу.

Истраге, како се наводи, наставља Управа за истрагу организованог криминала и тероризма – Територијална служба Темишвара.

„Јасно истичемо да током читавог кривичног поступка истражена лица користе процесна права и гаранције предвиђене Закоником о кривичном поступку, као и претпоставку невиности“, наводи Тужилаштво у саопштењу.

Od eksploatacije cementnih laporaca do novog zaštićenog područja

 

Преузмите андроид апликацију.