Почетна > Бизнис
Бизнис

Привредници са истока Србије имају шансе на тржишу Аустрије

Аустријски капитал ће се селити, а Србија није далеко, па су велике шансе наше земље да привуче додатни капитал из те државе, како аустријских, тако и наших привредника који живе у Аустрији, рекао је данас амбасадор Србије у Аустрији Небојша Родић.
Фото: Pexels/Pixabay

Он је отворио “Пословне дане дијаспоре – Кладово и Неготин”, у оквиру Регионалне инвестиционе конференција дијаспоре, која је део пројекта „Линк Уп! Сербиа ИИ“, који реализује Међународни центар за развој миграционих политика (ИЦМПД) из Беча.

Родић је навео да је Аустрија трећи инвеститор у Србији, 12. спољнотрговински партнер у робној размени, док у Србији ради 771 привредно друштвно из Аустрије, уз 53 предузетника која послују у нашој земљи.

Око 400 аустријских компанија има своје канцеларије у Србији, што је, каже, импозантан број, и значи да смо на правом месту када је у питању улагање капитала из Аустрије.

Аустријски инвеститори у српску привреду у последњих 10 година уложили су 2,6 милијарди евра.

Родић је навео да је размена роба и услуга у 2021.години години обележној ковидом, достигла скоро две милијарде евра, а да смо из Србије извозили лустере, препарате за чисхење, кукуруз, прозиводе од стакла…, док смо из Аустрије увозили делове за апарате за укључивање и искључивање струје, лекове за малопродају, препарате за прање и чишћења…

Указао је да у размени пољопривредних производа, највећи примат има Војводина, па Београд, а затим региона јужне и источне Србије.

„Југоисточна Србија је прошле године забележила промета са Аустријом 59 милиона евра, а то може да буде знатно повећано. И зависи само од нас“, рекао је Родић.

Подсетио је на вински сајам у оквиру иницијативе „Отворени Балкан“, те скренуо пажњу да је управо Неготин може да послужи као пример за продор на аустријско тржиште, које је отворено за увоз вина.

„Имамо градове и општине, попут Неготина и Кладова, који су готово непознати, а имамо велики број житеља општина источне Србије или оних који потичу из тог краја, који живе у Аустрији. Не зна се о природним лепотама и привредним капацитетима тог краја, који могу да буду интересантни за улагања“, констатовао је Родић.

Указао је да ће Аустријанци селити са својих простора њихов приредни ангажман, а да Србија није далеко.

„Кажемо да смо суседне земље, иако географски нисмо, али смо суседне због више од 300.000 наших људи који живе у Аустрији“, рекао је Родић.

Напоменуо је и да у Бечу нема ниједне туристичке агенције која нуди могућност путовања и обиласка Сбрије, а сигурно би, каже, ишао један аутобус недељно у посету манастирима, пивницама, Ðердапској клисури…

„Људима у Аустрији је то интересантно и желе то да виде. Оно што је нама обично, Аустријаницма изгледа необично – да гледају Дунав, Трајанову таблу, пивнице, да виде Неготин, Кладово…То је све њима интересантно, не завршавају се сви одмори на мору“, указао је Родић.

Напоменуо је да је у Аустрији, ове године у септембру забележена инфлација од 10,2 одсто, што је највећи ниво инфлације у тој земљи од 1952. године, додајући да ће у тој, као и у великом броју земаља ЕУ, инфлација ове године бити двоцифрена.

Навео је да се Аустријанци сусрећу са проблемом у снабдевању енергентима, због чега ће сигурно део њихове индистрије тражити просторе где има више сунца, и где има услова за адекватну производњу, већу и јефитинију него данас.

„Тешко је данас пословати у Аустрији, бити привредник који ће остваривати резултате из прошле године, али капитал постоји“, казао је Родић.

Изнео је и интересантан податак да око 26.000 наших грађана у Србији прима аустријске пензије, што је на годишњем ниову, са онима који стално живе у Аустрији и ту су стрекли пензију, око 250 милиона евра. Због тога, аустријски пензиони фонд има сталног представника у Београду.

Поручио је привредницима да им Амбасада Србије, са Канцеларијом Привредне коморе Србије, стоји на располагању.

„Користите све могућности за долазак и прављење контаката у Аустрији, са нашим људима, који су овде стекли капитал“, позвао их је амбасадор Родић.

Каже да наша дијаспора, када долази у матицу, увек каже – идем кући.

„Никад не кажу идем у Кладово и Неготин, него идем кући. А, ти људи су спона, нарочито сада када је криза, а траже се сигурни простори. Србија јесте сигуран простор“, рекао је Родић.

Поручио је да нам је будућност наклоњена, када је у питању могућност инвестирања и уласка још већег капитала из Аустрија у Србију.

„Цена капитала је велика, али сигурност који уложени капитал доживљава у Србији је гаранција и пут којим ће свако од инвеститора ићи“, рекао је Родић.

Скупу су присуствовали самостални саветник у Управи за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Ðорђе Алексић, заменик председника општине Неготин Богдан Гугић, заменик председника општине Кладово Бојан Божановиц и Славољуб Малетић, помоћник председника општине.

Prvi rezultati popisa stanovništva krajem novembra?

Преузмите андроид апликацију.