Почетна > Свет
Свет

Мејн забрањује токсичне хемикалије новим законом

Држава на североистоку САД, Мејн је донела револуционарни закон који ће забранити употребу токсичних једињења ПФАС у свим производима до 2030. године.
Фото: Unsplash/Michael_Denning

Иако су државе и савезна влада усвојили законе који регулишу употребу опасних хемикалија, Мејн је прва држава и прва влада на свету која је донела широку забрану за класу од око 9 000 једињења, која су названа „заувек токсични“, јер им се садржаји у потпуности не распадају у води и акумулирају се у животној средини и људима.

ПФАС (полифлуороалкалне супстанце), обично се користе за стварање производа отпорних на воду и мрље. Они су толико ефикасни да се сада користе у десетинама индустрија и додају се широком спектру производа, укључујући амбалажу за храну, козметику, посуђе, водоотпорни текстил, жице за гитару, зубни конац, противпожарну пену и заштитнике од мрља попут Скочгарда који се обично примењују на тепих и намештај.

Овакву одлуку прати неколико година упорног притиска заговорника јавног здравља и независних научника који кажу да је хемијска амбалажа категорично токсична за људе, чак и при врло ниским нивоима изложености.

Они су аплаудирали закону и надају се да ће вероватно пример следити и друге државе, што ће извршити огроман притисак на индустрију да престане да користи ПФАС и подстаћи савезну владу да донесе сличну забрану.

„Ова политика поставља снажан национални преседан који индустрији шаље јасан сигнал да морамо брзо кренути ка сигурнијој хемији и даље од токсичних хемикалија попут ПФАС-а“, рекла је Сара Дол, национални директор групе Сигурне Државе, који лобирају за јавно здравље и боље законодавство на државном нивоу.

Процењује се да је ПФАС у 97% крви Американаца и да загађује пијаћу воду за више од 100 милиона људи. Истраживачи су пронашли једињења на опасним нивоима у свим крајевима света, укључујући кишу, поларне медведе у близини северног пола, мајчино млеко жена и морске животиње.

Заговорници јавног здравља и истраживачи тврде да је једино решење потпуна забрана производње ових хемикалија.

Европска унија такође напредује са сопственим планом да поступно укине употребу хемикалија у свим производима до 2030. године, иако још увек није усвојена као обавезујућа мера.