Почетна > Србија
Србија

Отворена изложба из ликовне збирке Народне библиотеке Србије

Изложба посвећена ликовној збирци Народне библиотеке Србије отворена је данас Парку војводе Вука на општини Стари град у Београду.
Фото: Танјуг/Владимир Стојчић

Нову изложбу чине фотографије 20 уметничких дела која су део културног наслеђа Народне библиотеке Србије (НБС), а сам пројекат су припремили Душан Злоколица и Мирјана Симоски.

Културни догађај отворили су управник Народне библиотеке Србије др Владимир Пиштало и председник Општине Стари град Радослав Марјановић.

„Неке од ових изванредних слика овом изложбом први пут су изашле у јавност.

Размишљам док посматрам ову колекцију Народне библиотеке Србије, како ће обичан успутни пролазник у овако лепом парку Војводе Вука имати прилике док шета да ужива у врхунским ремек делима домаћег сликарства“, истакао је награђивани књижевник и први човек НБС.

Представници наше највеће библиотеке спровели су председника Општине Стари град Радослава Марјановића детаљно кроз изложбу уз кратак осврт на свих 20 слика као легат и културну баштину Србије.
Фото: Танјуг/Владимир Стојчић

„Увелико смо остварили сарадњу са Народном библиотеком Србије још раније, тако да је ова значајна изложба леп почетак културних активности између наших установа. Желели смо овим пројектом да покренемо даљу сарадњу и драго ми је да ће се суграђани упознати са правим богатством српског сликарства“, напоменуо је Радослав Марјановић испред Старог града и додао да ће ова општина даље развијати и могућности за реализацију програма на локалитету срушене НБС током Другог светског рата, на простору Косанчићевог венца.

Радознали посетиоци су стизали у Парк војводе Вука (право име Војин Поповић, четнички војвода (1880-1916)) између улица Топличин венац, Вука Караџића, Цара Лазара и Царице Милице, да посматрају 10 платна са по две слике антологијских југословенских сликара.

Тако је чувени Мића Поповић присутан са две слике – „Вук Стефановић Караџић“ (1976) у комбинованој техници на платну и „Сликар“ (1990) – комбинована техника на дасци.

У техници уље на платну присутни су следећи аутори и њихова дела: песник Ðура Јакшић – „Жена у српском, XИX век“, Милош Гвозденовић – „Београдско вече“ (1986), Милан Циле Маринковић – „Жене долазе“ (2007), Драгомир Лазаревић – „Мотив из Топчидера ИИ“ (1975), Петар Лубарда – „Косовски бој“ (1953), Антон Хутер – „Народна библиотека у пламену 6. априла 1941. године“, Оливера Кангрга – „Ентеријер ноћу“ (1974), славна Љубица Цуца Цокић – „Бела ћаса“ (1989), Марклен Мосијенко – „Београд“ (1991).

Такође чувени Сава Шумановић има уље на платну – „Портрет Милоша Црњанског“ (1921), а и сам књижевник Црњански у истој техници је насликао „Аутопортрет“ (1910).

На изложби су присутни и сликари технике акрилик на папиру као Снежана Маринковић – „Вихор“ (1991), акрилик на платну – Зоран Настић – „Купачица“ (1990), писац и сликар Милета Продановић – „Зденац“ (1990), Миодраг Рогић – „Жена са књигом“ (1975), као и Драган Мојовић – „Учитавање“ (1988, уље на свили), и Љубодраг Јанковић – „Породица“ (1977, комбинована техника на платну).

Vučić i Erdogan o odnosima u regionu i globalnoj krizi

Преузмите андроид апликацију.