Почетна > Свет
Свет

На данашњи дан, 6. септембар

Прочитајте најзанмиљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski
Фото: Unsplash/Juliana Kozoski

1522 – Шпански морепловац Хуан Себастијан дел Кано је завршио прво путовање око света, које је Фернандо Магелан започео 1519. с пет бродова и 270 морнара. Дел Кано је преузео команду када су 1521. Магелана убили филипински уродјеници и вратио се у Шпанију са једним бродом и 18 морнара.

1566 – Умро је турски султан Сулејман II Величанствени. Током његове 46-годишње владавине Отоманско царство достигло је врхунац моћи и највеће територијално проширење. Умро је приликом опсаде Сигета у трећем походу на Беч.

1688 – Аустријска војска, под командом баварског кнеза Максимилијана Емануела, уз помоћ српских добровољаца, савладала је отпор Турака и ушла у Београд. Турци су га поново заузели 1690.

1729 – Рођен је немачки писац и филозоф рационализма Мозес Менделсон, оснивач јеврејског просветитељског покрета у Немачкој и творац прве модерне јеврејске филозофије религије.

1757 – Рођен је француски генерал и државник Мари Жозеф, маркиз од Лафајета, назван „херојем два света“ у Америчком рату за независност где се борио против Британаца (1777-81). По повратку у Француску био је представник племства у Скупштини и заступник либералних идеја.

1860 – Рођена је америчка пацифисткиња и друштвена реформаторка Џејн Адамс, добитница Нобелове награде за мир 1931. Решавала је социјалне проблеме и била председник Међународне женске лиге за мир и слободу.

1898 – Холандска краљица Вилхелмина ступила је на престо. На исти дан 1948. краљица је абдицирала у корист кћерке принцезе Јулијане.

1901 – У Бафалу је анархиста Леон Чолгос извршио атентат на председника САД Вилијема Мекинлија. Мекинли је од рана умро недељу дана касније, а 14. септембра нови председник САД постао је Теодор Рузвелт.

1914 – Француске трупе су уз помоћ британског експедиционог корпуса кренуле у контраофанзиву на фронту дугачком 500 километара, чиме је почела прва велика битка на реци Марни у Француској у Првом светском рату, у којој је за четири дана немачка војска претрпела тежак пораз.

1914 – На захтев савезника да после победе на Церу у Првом светском рату предузме офанзиву преко границе, српска војска је почела операције против Аустријанаца у Срему и источној Босни, познате као Битка на Дрини. Борбе су трајале до 11. новембра, када је српска војска била присиљена да се повуче.

1940 – Румунски краљ Карол II Хоенцолерн је у Другом светском рату под притиском Сила осовине абдицирао у корист сина Михајла.

1965 – Нападом индијске авијације на пакистански град Лахор почео је рат Индије и Пакистана због Кашмира. Сукоб је окончан 25. септембра посредством УН.

1966 – Скупштински курир Димтрик Цафондас убио је јужноафричког премијера Хендрика Френша Фервуда за време парламентарне дебате у Кејптауну. Као премијер од 1958, Фервуд је донео највећи број закона система апартхејда у Јужној Африци.

1968 – Афричка краљевина Нгвани стекла је независност од Велике Британије чији је посед била од 1881.

1970 – Палестински терористи су отели четири авиона која су летела из Европе у Њујорк. Наредног дана у Каиру је запаљен „боинг 747“ компаније „Пан америкен“, а два „боинга 707“ дигнута су у ваздух 12. септембра у Јордану. Четврти авион се спустио у Лондон, а отмичарка Лејла Калед је ухапшена.

1975 – У земљотресу у источној Турској 2.350 људи је погинуло, а 3.000 је повређено.

1988 – Једанаестогодишњи дечак Томас Грегори постао је најмлађа особа која је препливала Ламанш. Пливао је 11 сати и 54 минута.

1991 – СССР је признао независност Литваније, Летоније и Естоније, а Лењинграду је враћен назив Санкт Петербург.

1994 – Премијер Ирске Алберт Рејнолдс први пут се састао са вођом Шин Фејна, политичког крила ИРА-е Џеријем Адамсом и разговарао о политичком решењу дугогодишње кризе и сукоба католика и протестаната у Северној Ирској.

1997 – Британска принцеза Дајана, која је погинула 31. августа у саобраћајној несрећи у Паризу, сахрањена је на породичном имању, после погребне церемоније коју су посредством ТВ-преноса пратиле две милијарде људи широм света.

1998 – Умро је јапански филмски редитељ Акира Куросава који је прославио јапанску кинематографију филмовима „Рашомон“, „Седам самураја“, „Ран“. Добитник је два Оскара за најбољи инострани филм.

2000 – У седишту УН у Њујорку отворен је „Миленијумски самит УН“, највећи скуп светских лидера у историји на којем је учествовало 150 шефова држава и влада. Нису дошли само председници Ирака Садам Хусеин, СР Југославије Слободан Милошевић и Либије Моамер Гадафи.

2001 – Врховни суд Казахстана осудио је бившег премијера Акезана Казегелдина на десет година затвора због корупције, илегалног поседовања оружја и злоупотребе положаја.

2007 – Умро је италијански тенор Лучано Павароти чија је каријера трајала 46 година. Дебитовао је 1961. у Пучинијевим „Боемима“, а омиљене опере биле су: „Лучија де Ламермур“, „Турандот“, „Бал под маскама“, „Риголето“, „Мадам Батерфлај“ и „Магбет“.

2011 – Претресно веће Трибунала у Хагу прогласило је бившег начелника Генералштаба Војске Југославије Момчила Перишића кривим за помагања и подржавања злочина у БиХ и Хрватској 1993-95. и одредило казну од 27 година затвора. Жалбено веће Хашког суда ослободио је фебруара 2013. Момчила Перишића оптужби за ратне злочине.

2018 – Суд БиХ осудио је првостепено Момира Тасића на 14 и Петра Тасића на 10 година затвора као саизвршиоце за прогон бошњачког цивилног становништва и учешће у присилном нестанку цивила током 1992. у Вишеграду. Мирко Тасић ослобођен је кривице.

Kraljica Elizabeta II imenovala Liz Tras za premijerku

Преузмите андроид апликацију.