Будућа британска премијерка Лиз Трас суочиће се са економијом за коју се предвиђа да ће до краја године упастии у дугу рецесију, са највећом инфлацијом у последњих 40 година и ограниченим опцијама за поновно покретање привредног раста.
Лиз Трас, која је данас изашла као победница у трци за председника Конзервативне партије, као будућа британска премијерка суочиће се са много изазова, преноси Ројтерс.
Наводи се да је Британија имала највећу стопу годишње инфлације међу развијеним економијама Групе 7, а прогностичари очекују да ће ово још порасти, док Голдман Сакс каже да би могла достићи и 20 одсто почетком следеће године ако цене гаса не падну.
Додаје се да велика зависност од увозног гаса и брзо слабљење валуте објашњавају разлоге настанка британске инфлације.
Напомиње се да је фунта пала за око осам одсто у односу на долар само у последња три месеца, што је нешто лошији учинак од евра, чинећи увоз енергије по цени у доларима још скупљим.
Банка Енглеске забринута због домаћег притиска на инфлацију који долази од напетог тржишта рада, а недостатак радне снаге након Брегзита и пандемије ковида у неким случајевима доводи до наглог повећања плата.
Постоје и неки знаци опадања потражње за радницима, јер је број слободнох радних места, која су достигла рекордних 1,299 милиона, почео да опада, док је број незапослених порастао у јуну први пут у последњих 17 месеци.
Трас је обећала да ће смањити порезе, почев од поништавања повећања доприноса за социјално осигурање и суспензије такозваних зелених намета на рачуне за струју.
Економисти су упозорили да би велика ињекција новца у џепове потрошача могла погоршати британски проблем инфлације, као и ризик од њеног подстицања.
Додаје се да би смањење пореза или већа потрошња додатно оптеретили британски буџетски дефицит у време када је јавни дуг близу 100 одсто економске производње.
Преузмите андроид апликацију.