Министри спољних послова ЕУ ће сутра 30. августа разговарати о апелу Украјине да се руским туристима забрани посета Европи , што је поделило државе ЕУ, па су се неки унпаред сложили са идејом, док се други жестоко опиру, плашећи се да ће затворити врата и Русима који беже из своје земље, преноси бриселски Еурактив.
Како наводи овај портал неке од земаља које су суседне Русији су већ увеле забрану или ограничавање визе за Русе, али забрана на нивоу ЕУ још увек није на снази.
Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ, који ће преседавати састанком министара ЕУ у Прагу, рекао је да верује да забрана уласка у Европу свим Русима ,,није добра идеја“.
У фебруару је Европска унија ограничила визе руским званичницима, носиоцима дипломатских пасоша директорима компанија, али туристичке визе су и даље биле дозвољене.
Украјински председник Володимир Зеленски подсећа портал, сада захтева од ЕУ да затвори границе за све Русе, укључујући и туристе, уз рећи да треба да „живе у свом свету док не промене своју филозофију“, што је Кремљ назвао „ирационалним“ и обећао одговор.
Финска, која дели најдужу границу са Русијом у Европи, од четвртка ће смањити број захтева за руске туристичке визе којих је око 1000 дневно, па ће их сада обрађивати само 10 одсто, јер, како се објашњава, по финском закону немогуцће потпуно забранити улазак на основу држављанства подносиоца захтева.
Портал пише да су због санкција ЕУ која је затворила за европски ваздушни простор за летове из Русије, руски грађани масовно окренули копненим путовањима кроз Финску како би стигли до других земаља Европе.
Летонија, Литванија и Пољска престале су да издају нове туристичке визе за грађане Русије када је Кремљ крајем фебруара кренуо са инвазијом на Украјину.
Естонија жели да се промене правила ЕУ како би зауставили Русе са већ издатим шенгенским визама, без обзира која их је земља ЕУ издала.
Чешка Република, која је тренутно председавајућа у ротирајућем председништву ЕУ тврди да је „уобичајено пословање руских туриста у време агресије неприкладно“.
Санкције ЕУ захтевају једногласност свих 27 држава чланица. Мађарска би могла, пише портал да стави вето на одлуку о забрани виза, а подсећа се и да бугарска прелазна влада такође противи забрани виза за руске држављане.
Поред тога, неколико земаља ЕУ, међу којима су Француска, Немачка и Португалија, инсистирају на томе да руским новинарима и другим цивилима који се плаше прогона и даље буде дозвољен улазак, преноси Еурактив.
Европка комисија инсистира на хуманитарном приступу за Русе дисиденте и каже да би захтеви за визе требало да се процењују појединачно, а не под општим правилом.
Литванија је поручила да би, ако не буде договорена забрана у целој ЕУ, могла да тражи „регионално решење“ забране туриста, које би вероватно укључивало Летонију, Естонију, Финску и Пољску.
Думолин такође наводи да би забрана имала супротан ефекат од оног који се тражи, јер би стигматизација Руса подстакла пропаганду Кремља која годинама, како оцењује портал, а посебно од почетка офанзиве на Украјину, осуђује наводну „русофобију“ западњака.
ЕУ, рекла је она, би требало да задржи везе са руским цивилним друштвом, а не да га закључава у простор који потпуно контролише режим.
Преузмите андроид апликацију.