Почетна > Бизнис
Бизнис

Јапанци се придружују новој руској фирми на пројекту Сахалин-2

Јапанска предузећа Мицуи и Мицубиши одлучила су да се придруже новом руском ентитету који је преузео пројекат течног природног гаса (ТПГ) Сахалин-2, саопштиле су данас те две компаније.
Фото: Pixabay/jarmoluk

Одлуке су донете након што је јапанска влада затражила од њих да „размишљају позитивно“ о придруживању новом ентитету, јер је Сахалин-2 кључан за стабилно снабдевања Јапана енергијом.

„Јутрос је донета одлука за подношење захтева за добијање удела. Захтев ће бити поднет у предвиђеном року“, рекао је портпарол Мицубишија, преноси Ројтерс.

Крајни рок за подношење захтева је, према одлуци Москве, 4. септембар.

И портпарол Мицуија је саопштио да је ком панија одлучила да „задржи свој удео у пројекту Сахалин-2“.

Акције Мицубишија су порасле за скоро 2,0 посто након објаве те вести, а акције Мицуија су ојачале за око 1,0 проценат, надмашивши раст главног индекса Токијске берзе Никеи од 0,6 одсто.

Руски председник Владимир Путин потписао је у јуну указ о преузимању надлежности над пројектом Сахалин-2 на далеком истоку Русије, чиме је, како оцењује Ројтерс, подигао улог у економском рату са Западом и његовим савезницима.

Указом је основано ново руско предузеће које је преузело сва права и обавезе претходног оператера, компаније Сахалин Енерџи Инвестмент, а у којем су британски Шел и две јапанске фирме имале нешто мање од 50 посто удела.

Руски Гаспром је добио нешто више од 50 одсто власништва у новом предузећу, које држи остатак акција док се постојећи акционари не пријаве за своје уделе.

Декретом руске владе, који је потписан почетком августа, страним инвеститорима је дат рок од месец дана за подношење захтева. Уколико то не учине, Москва ће проценити вредност њихових удела и продати их некој руској компанији.

Мицуи и Мицубиши заједно држе 22,5 посто власништва у пројекту Сахалин-2. Јапан увози око 10 посто свог ТПГ-а из Русије, углавном са поља Сахалин-2.

Шел, који је већ отписао вредност свог удела у том пројекту, још пре неколико месеци је објавио да намерава да напусти Сахалин-2 и да је у преговорима са потенцијалним купцима.

Нови руски ентитет, Сахалинскаја Енергија, саопштио је прошлог петка да је започео пословну активност и да наставља производњу и извоз.

Јапанске компаније које се баве трговином гасом и електричном енергијом, и које имају дугорочне уговоре за куповину ТПГ-а са Сахалина-2, добиле су нове понуде уговора од Сахалинскаје Енергије, које тренутно процењују, додаје Ројтерс.

Gas u Evropi skočio na preko 3.200 dolara za hiljadu kubika

Преузмите андроид апликацију.