Акције на светским берзама бележе данас рекордно високе нивое, подстакнуте бољим извозним резултатима Кине од прогнозираних, док инвеститори ишчекују објаву америчких података о инфлацији који би наговестили даљи ток глобалног економског опоравка.
Неочекивано снажни кинески спољнотрговински показатељи имплицирају да је глобална потражња остала јака, поткрепљујући уверење инвеститора о оздрављењу светске економије од пандемије Ковид-19, упркос ширењу варијанте Делта вируса, преноси Ројтерс.
Фокус тржишних актера на америчке податаке о расту потрошачких цена
Фокус тржишних актера се сада премешта на америчке податаке о расту потрошачких цена, при чему се очекује да ће они бити незнатно нижи него прошлог месеца, што ће вероватно додатно подгрејати дебату о потенцијалном тајмингу у којем би могло да почне смањење америчког програма економских подстицаја.
Глобални индекс акција МСЦИ, који мери вредност берзи свих земаља света, ојачао је за 0,1 посто, након што је раније данас достигао рекордно високу вредност.
Паневропски индекс СТОКС 600 склизнуо је за 0,2 посто са рекордног нивоа забележеног на почетку трговања.
Индекс азијско-пацифичких акција МСЦИ, без јапанских, порастао је за 1,0 посто, што је његов највећи дневни раст од краја јуна, предвођен скоком акција од 1,6 посто у Хонг Конгу, који су предводиле акције технолошких компанија.
На Хонгкошкој берзи је технолошки див Tencent Holdings узлетео за невероватних 4,4 посто, након што је кинески антимонополски регулатор одобрио његов план за преузимање трећег највећег претраживача у тој земљи, Sogoua, за 3,5 милијарди долара.
Јапански индекс Никеи је напредовао за 0,5 посто, док су аустралијске акције занемарљиво склизнуле за 0,02 посто.
Пред инвеститорима је недеља пуна пословних дешавања
Аналитичари су у анкети Ројтерса проценили да ће америчка инфлација у јуну износити 4,9 посто у односу на 5,0 посто месец дана раније.
Пред инвеститорима је недеља пуна пословних дешавања, која ће отворити сезону објављивања пословних резултата, а током које ће се јавности обратити и председник америчких Федералних резерви Џером Пауел.
Током ноћи, снажан раст су забележили главни индекси Вол Стрита који су закључени на највишим нивоима икада.
Долар једва да је бележио кретање према водећим ривалским валутама
На валутним тржиштима, долар једва да је бележио кретање према водећим ривалским валутама у ишчекивању података о инфлацији у САД. Зелена новчаница је углавном мировала према евру на 1,1856 долара, после раста од преко 2,0 процента према јединственој валути током прошлог месеца.
На робним берзама, цена америчке сирове нафте WTI порасла је за 0,7 посто на 74,63 долара за барел., а у истом проценту је ојачала и северноморска нафта Брент на 75,71 долара по барелу.
Цена злата остала је непромењена. На спот тржишту злато се трговало по цени од 1806,91 долара за унцу.