Почетна > Живот и стил
Живот и стил Лични развој и родитељство

Да ли сте емоционално интелигентан родитељ?

Ево како поступају емоционално интелигентни родитељи:
Фото: Unsplash/Xavier Mouton
Разумеју своје дете тј. јасно им је како се њихово дете осећа

Ови родитељи не говоре за свог сина ништа слично овоме: ,,Сав је никакав. Ухватиле су га бубице. Не знам шта му је.“

Емоционално интелигентни родитељи су најчешће у стању да препознају тј. да тачно идентификују дечје осећање, дефинишу проблем и назову га правим именом. Они нпр. знају да препознају када дете не може да се сконцентрише на учење због проблема који га окупира, а када избегава обавезе…


Емоционално интелигентни воде рачуна да не увреде своје дете, да у њему не види ништа ружно, да га не оцрни, не етикетира…

Емоционално високо развијени родитељи добро разумеју поступке којима могу повредити друге. Јасно им је колико упоређивање боли, колико неповерење урушава самопоуздање и слично, те избегавају овакве поступке управо јер су високо свесни њихове негативне моћи.


Много више слушају него што говоре

Ови родитељи не трче пред руду. Разговор углавном започињу питањима. Не постављају једно, већ углавном више питања јер им је важно да добију комплетну информацију о стању свог детета како би га добро разумели. Они добро схватају зашто човек има два ува, а само једна уста.


Преузимају одговорност за понашање своје деце

Великом броју људи није увек лако сагледати шта је довело до пропуста, где смо у васпитању погрешили. Због тога ни не разумеју увек где је њихова грешка, па им се често чини да је дететов развој у много већој мери изван њихове одговорности него што је то истина. Такође, емоционално мање интелигентним особама је теже да се носе са сопственим грешкама, па су врло склони да окривљују друге, тј. генетику коју дете носи.


Показује своје емоције, не потискује их и спреман је да прихвати интензивне емоције свога детета

Емоционално писмене особе не потискују своја осећања, аутентични су и транспарентни. Не боје се да покажу како се осећају чак и кад су им емоције интензивне, а исто тако спремни су да прихвате, разумеју и дочекају сав дијапазон осећања која имају њихова деца.


Деца воле са њима да разговарају јер интуитивно разумеју колико кроз ту комуникацију добијају

Деца која расту уз ове родитеље су привилегована јер имају одличног саговорника за своје проблеме, те га радо користе. Они ,,с врата” почињу да причају шта им се десило, траже тренутак да са родитељима остану насамо, да им се повере и отворе. Често и другови ове деце имају потребу да са њима разговарају мада им је непријатно да то отворено кажу.


Имају добар став према дететовим животним тешкоћама, не штите своју децу од проблема

Емоционално интелигентни родитељи одгајају своје малишане тако да их учине спремним за све што им живот у будућности донесе. Ови родитељи се не боје сопствног неуспеха, пада, грешке, те такав став преносе и на своје потомке који се од малих ногу навикавају на суочавање, одбијање и фрустрације разних врста, што их чини далеко спремнијим за остварење својих будућих животних циљева.


Често им полази за руком да предупреде конфликт тј. знају како да децу „преведу жедне преко воде“.

На шта тачно мислим? Па они на пример не кажу :,, Ти треба да научиш да планираш свој дан!“ Уместо тога они сасвим малу децу редовно питају: ,,Шта планираш за данас?“ Схватате ли? Предупређују проблем, они их спонтано воде, да деца ни не знају шта им се у том процесу десило.

Нису ни стигли до конфликта на тему планирања свог радног дана или својих обавеза. Они су у напред увели планирање у дечији животни стил.


Емоционално интелигентни родитељи су увек три корака испред будуће дечје развојне фазе и околини се чини да су њихова деца сама по себи добра јер кад их нека нова ситуација задеси, та деца као да су увелико спремна за њу.

Вођство оваквих емоционално високо интелигентних и писмених родитеља је врло суптило, неприметно, лако и спонтано. Чини се да им родитељство просто ,,клизи“.

Ако сте се већ препали да ви сигурно нисте ова катеогрија, не брините. Имам лепе вести за вас!

Прва је да је ово дар, дакле нисте криви ако га нисте добили.

Друга је да се емоционална интелигенција развија!

Дакле, то што га нисте добили, не значи да не можете на том пољу напредовати. Учите!

Ваш „ЕQ“ има директан утицај на „ЕQ“ вашег детета!

 

Биљана Грбовић, оснивач Удружења родитеља “Матица”
Радујем се кад помажем! 

Фото: Градске инфо

Kakav je to život bez duhovnosti?

Преузмите андроид апликацију.