Почетна > Србија
Србија

Сам разговор у Бриселу у овим околностима минималан напредак

С обзиром на тренутке околности у односима Београда и Приштине, и сама чињеница да ће бити разговора у Бриселу је минимални напредак, сматра политички аналитичар Дејан Вук Станковић, али и додаје да је „садржински“ тешко очекивати било какво одрживо и примењиво решење по отвореним питањима, регистарских таблица и личних карата.
Фото: Pixabay/JoaquinAranoa

„Могуће је да ће доћи до искорака по питању несталих, да ће бити закључени споразуми који имају шансу да буду спроведени, а ЗСО остаје тема о којој ће се дискутовати, али сумњам да ће разговори довести до прецизирања датума када ће се постићи споразум на ту тему“, рекао је Станковић за Танјуг, говорећи о очекивањима од предстојећег разговора у Бриселу 18. августа, али и о констатацији председника Александра Вучића да је скептичан да у дијалогу може доћи до резултата.

Питање Заједнице српских општина је, каже Станковић, сувише контраверзно питање за албанску политичку елиту, на челу са Аљбином Куртијем, док је, са друге стране, то је нека врста политичког императива за Београд, који је мање-више све обавезе из Бриселског споразума испунио, а Албанци Заједницу нису формирали.

„То ће остати као отворена тема“, констатује Станковић.

На питање шта се може очекивати од најављеног састанка председника Вучића са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом, Станковић истиче да Столтенберг мора да пружи јасне гаранције да ће се НАТО кретати у оквиру онога што је мандат КФОР-а:

„Да ће се НАТО бавити одржањем мира на Косову и да ће бити у суштини једина легитимна сила са ауторизацијом Уједињених нација, која ће штитити све становнике Косова, и Србе и Албанце“.

Станковић указује да Столтенберг мора да објасни због чега постоји таква слобода кретања специјалних јединица РОСУ и пружи уверавања да ће се те јединице кретати искључиво према договорима који су постигнути у оквиру Бриселског споразума.

Подсећа да је РОСУ више пута прекршила Бриселски споразум, што је, каже, била свесна акција владе у Приштини.

„Чини се да НАТО нема проблем са Србима, већ са Албанцима, и Србија зато треба само да предочи чињенице и да захтева да се, у складу са једним од неписаних принципа међународног права – поштује оно што је потписано“, рекао је Станковић.

Obilazak jedinica u Kopnenoj zoni bezbednosti

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке