Почетна > Живот и стил
Живот и стил

10 навика помоћу којих можемо да уштедимо велике количине воде

Вода је извор живота и, после кисеоника, најважнија ствар која је нашем телу потребна за нормално функционисање.
Фото: Pixabay/3345408

Међутим, вода је и извор великих рачуна који се уз неколико једноставних навика могу значајно смањити, посебно током великих пожара и несташица воде са којима се неки делови света већ суочавају.

Да ли сте знали да за ручно прање судова троши се 80 одсто више воде него у машини за прање судова?

Такође, ако се туширате, потрошићете 50 одсто мање енергије и воде него да имате навику да каду пуните водом и уживате у опуштајућем купању. Ако смањите време туширања са девет на седам минута, уштедећете 41 хиљаду литара воде годишње. Постоји много начина на које можемо регулисати потрошњу воде у свом дому без примене наших навика.

Неке од њих можете прочитати у наставку. 

Вода треба да тече само док је користимо

Ово упутство слушамо од детињства. Као што знамо, треба да перемо зубе три минута. Ако славина ради три минута, потрошићемо 19 литара воде. Дакле, ако користимо воду само за квашење четкице и испирање пасте за зубе, уштедећемо знатне количине воде. Тиме се, према прорачунима Националног портала за енергетску ефикасност, дневно уштеди пет литара воде по особи. Можемо да уштедимо воду када перемо руке и када се бријемо. Увек треба да имамо чинију са водом при руци како бисмо могли да исперемо бријач и добро оперемо руке. Вода из чесме треба да тече само да би се испрала вода са сапуном.

Држите најмање литар воде у фрижидеру

На тај начин ћете увек имати хладну воду при руци, посебно по топлом времену. Нећете морати стално да сипате свежу воду са чесме, тако да ћете уштедети велике количине воде на најбољи могући начин. 

Тоалет није корпа за отпатке

Хемикалије за чишћење дренажних цеви су изузетно агресивне. Ако воду из котлића пуштате само по потреби, нећете морати да користите хемикалије и уштедећете знатне количине воде.

Проверите да ли вода у водокотлићу цури

Ако нисте сигурни да ли вам водокотлић цури, ставите у њега неколико капи прехрамбене боје. Ако видите боју на шкољки, али нисте повукли воду, знате да из њега цури вода.

Сакупите кишницу

Заливање баште и прање аутомобила стварају велике рачуне за воду. Да бисте уштедели новац, покушајте да сакупите кишницу и користите је за прање аутомобила и заливање цвећа. За свако прање аутомобила потрошимо око 200 литара воде за пиће. Заливајте травњак само када на њему не остану трагови ваших стопала.

Искључите воду док перете воће и поврће

Оперите воће и поврће у посебној посуди. На крају, том водом можете залити башту, травњак или цвеће.

Поправите славине

Ако вода из славине капље брзином од једне капи у секунди, потрошићете беспотребно 6000 литара воде за годину дана, па би било добро да замените заптивке, гумице и остале потрошне делове на славинама.

Ставите пластичну флашу у водокотлић

Ако у водокотлић ставите пластичну флашу од два литра напуњену водом, капацитет водокотлића ће бити мањи, па ће црпити два литра воде мање.

Укључите машину за прање судова тек када је пуна

Још један једноставан начин за уштеду воде у домаћинству је коришћење машине за прање веша само када је пуна. Ако имате неколико прљавих тањира, економичније је да их перете ручно. 

Инсталирајте аераторе

Аератор је део славине који распршује воду и чини млаз мекшим и пријатнијим. Може се врло лако уградити на славину и изузетно је јефтин – за то ћете морати издвојити око осам куна. Годишња уштеда воде са овом ситницом износи невјероватних 9.300 литара.

Koliko dugo možete držati mleko i druge mlečne proizvode u frižideru?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке