Појавили су се крајем јула, а Новосађани ће, због ниског водостаја, до краја августа имати прилику да уживају у дугачким и широким пешчаним спрудовима који су се занизали на Дунаву.
Неповољна хидролошка ситуација, проузрокована екстремно високим температурама и највећом сушом у Европи у последњих десет година, није заобишла ни Дунав.
Због ниског водостаја појавили су се спрудови, правећи нове плаже, нова места за уживање Новосађана.
Грађани који посећују спрудове на Дунаву могу да уживају у ходају по песку који је пун речних шкољки, брчкању у плићаку, и да прошетају скоро до половине реке. Чак је и надалеко чувена градска плажа Штранд проширена за двадесетак метара.
Из Републичког хидрометеоролошког завода Србије саопштавају да ће се на Дунаву, као и на Сави код Сремске Митровице и Шапца водостаји се наредних дана кретати испод ниских пловидбених нивоа.
Водостај Дунава код Новог Сада, према подацима Републичког хидрометеоролошког завода Србије, данас износи 48 центиметара, а колико је то ниско говори податак да је граница редовне одбране од поплава 450 центиметара.
Иако неки Новосађани уживају у спрудовима, овако низак водостај није никако добар за привредне делатности, па је тако речни транспорт изузетно отежан, не само у Србији, већ и у другим државама где Дунав протиче.
Река са највише имена, овог лета могла би се заједнички описати у свих 10 земаља кроз које протиче – велики плави Дунав је ослабио. Због тога су од извора примењена ограничења на пловидбу.
На 588 километара дугој траси Дунава кроз нашу земљу обуставе саобраћаја, упркос великој суши нема, али има проблема које надлежни решавају.
Пешчани спрудови у Новом Саду нису чудо. Виђали су их Новосађани и претходних година, али у овој количини и овом броју кажу не памте још од 2003. У овом тренутку Дунав је за око два метра нижи него просечно.
“Овакво стање нисмо имали одавно. Разлог појаве је изузетно мала количина атмосферских падавина, па онда плус и мала количина снега на планинама у току зиме и то је резултирало опадањем водостаја”, објашњава Божидар Белош из “Вода Војводине”.
Преузмите андроид апликацију.