Не постоји најбоља техника медитације или она која је мање-више корисна. Свако од нас је другачији и релаксацији приступа на другачији начин, па ће нам другачија техника медитације више одговарати.
Медитација, као древни метод опуштања, често се предлаже за смиривање свакодневног стреса и анксиозности. Било да сте почетник или већ неко време вежбате, можда нисте били свесни да постоји преко 15 различитих техника медитације. Циљ ове активности је смиривање духа и тела, опуштање и лакше суочавање са свакодневним животом. Циљ ових техника медитације је постизање унутрашњег мира и равнотеже, а помаже у постизању квалитетнијег сна, побољшању имунитета, снижавању крвног притиска и бољем општем стању. У наставку ћемо представити најчешће технике и објаснити о чему се ради. Технике медитације Не постоји најбоља техника медитације или она која је мање-више корисна. Свако од нас је другачији и приступа опуштању на другачији начин, тако да ће сваком од нас више одговарати другачији.
У сваком случају, најмање 20 минута дневно проведених у медитацији може имати велики утицај.
Ово су најчешће методе медитације:
- вођена медитација
- медитација са мантром
- медитација свесности / випасана медитација
- духовна медитација
- трансцендентална медитација
- мета медитација
- јога медитација
Вођена медитација
Као што име говори, вођена медитација укључује особу која вас води кроз медитацију и говори вам на шта да се фокусирате и како да размишљате. Вођену медитацију треба да ради стручњак и најчешће је практикују почетници који тек уче како да почну да медитирају. Вођена медитација се такође може практиковати кроз разне апликације за медитацију, али пре него што се одлучите за ту форму, истражите да ли је то квалитетна апликација и програм.
Медитација са мантром
Међу техникама медитације је медитација са мантром (која се назива и визуелна). То је медитација у којој се, да бисмо постигли смиреност и равнотежу, фокусирамо на мантру или визуализацију у својој глави. Пажња се тада усмерава на ту реченицу или слику и на тај начин не дозвољавамо наметљивим мислима да наруше равнотежу и мир који покушавамо да постигнемо. Када вежбате овај тип, једноставно поновите мантру и сваки пут када мало „лутате“ поновите је да бисте се вратили. Верује се да нам понављање мантре може помоћи да продубимо однос са самим собом и будемо мање негативни.
Медитација свесности или випасана медитација
Кроз ову технику медитације, циљ је трансформисати ум стварањем квалитета попут мудрости и саосећања. Медитација увида укључује фокусирање на технике дисања и свесност сопствених менталних и физичких сензација. То је у супротности са техником Саматха или релаксације јер има за циљ да уједини ум и тело и доживи и прихвати све сензације. Ова техника се практикује фокусирањем на дисање и физичке сензације, чиме се омогућава да ум буде опуштенији, али и фокусиранији. Тада можемо почети да постајемо свесни да су наше физичке промене обрасци и да их је на тај начин лакше разумети и можда променити ако је то жеља.
Духовна медитација
Ова техника медитације је обично повезана са религиозним концептом и у многим религијама се назива молитва. Циљ ове технике је да се повежемо са нечим за шта верујемо да је веће и важније од нас самих. Кроз ову медитацију видимо и разумемо сопствене грешке, промене и успехе и дајемо им значење у односу на више биће или силу којој верујемо. Такође се изводи уз мантре, афирмације или молитву.
Трансцендентална медитација
Ако тражите технику медитације којом ћете се потпуно опустити, то је трансцендентална медитација. То је једноставна техника медитације која постиже дубоку релаксацију, ублажава стрес, промовише здравље и повећава креативност и интелигенцију. Вежба се два пута дневно по 20 минута у удобној сивој зони и омогућава уму да се смири у тишини. Кроз ову медитацију нема мантри или концентрације, већ је циљ испразнити ум и опустити се.
Јога медитација
Ако се бавите јогом, сигурно сте осетили духовност или осећај лакоће, мира у неким асанама. Управо то је циљ технике јога медитације која комбинује ове две методе. Медитативна свест током вежбања јоге помоћи ће у бољем држању, опуштању бола и нелагодности, али и фокусирању на садашњи тренутак. Ова техника се спроводи тако да током вежби размишљате о сваком покрету који направите, покушате да осетите сваки мишић, сваки део свог тела. Ако вам ум почне да лута, вратите фокус на вежбу и дисање, што је веома важно у јоги.
Мета медитација
Кроз ову технику медитације циљ је пробудити позитивне намере и подстаћи позитивно размишљање. Ова техника се често назива медитацијом доброте, љубави и доброте. Усмерен је ка духовном и емоционалном развоју, али и буђењу племенитог стања свести. Са пажњом на дисање и сензације сопственог тела, кроз ову технику медитације размишљамо о томе шта нас чини јединственом особом и који су наши квалитети. Овом медитацијом поручујемо себи да желимо само добро, снагу, здравље и љубав и друге позитивне афирмације које желимо да постигнемо. Док изговарамо ове реченице у глави, важно је да их заиста разумемо и осетимо.
Преузмите андроид апликацију.