Почетна > Србија
Србија

У управљање водама Србија ће уложити шест милијарди евра

Србија ће у наредних неколико година уложити готово шест милијарди евра у управљање водама, од чега 4,3 милијарде за заштиту вода од загађења, а милијарду и по евра у водоснабдевање, најавила је премијерка Ана Брнабић у обраћању на кинеском глобалном Еко форуму „Гуејанг 2021“.
Фото: Pixabay/Free-Photos

Ана Брнабић је истакла да је један од најважнијих приоритета Владе Србије унапређење система финансирања и инвестиционих улагања и планирања у сектору заштите средине и реализацији конкретних пројеката у овој области.

„Уложићемо средства у унапређење мониторинга квалитета ваздуха, у замену котлова за грејање путем преласка на гориво које мање загађује. Градићемо нове регионалне центре за управљање оптадом и радити на затварању и санирању око 3.500 нелегалних депонија у градовима и општинама широм Србије, а издвојићемо средства и за повећање пошумљености земље“, навела је Брнабић.

Премијерка је напоменула да Србија и Kина имају интензивну сарадњу и у области заштите животне средине, са огромним потенцијалом за њено даље унапређење и проширење.

Подсетила је да је са кинеском компанијом CRBC потписан уговор за изградњу канализационе инфраструктуре у вредности од 2,73 милијарди евра, као и изградњу инфраструктуре за одлагање комуналног, чврстог отпада 265 милиона евра.

„Укупна вредност пројекта ‘Чиста Србија’ је око 3 милијарде евра и реализоваће се у седамдесетак општина у Србији. Овај пројекат видимо само као почетак сарадње Србије и Kине у области заштите животне средине“, напоменула је Брнабић.

Она је изразила уверење да постоји значајан простор да се свестрана сарадња у области заштите животне средине и зелене трансформације даље продубуљује.

Премијерка је напоменула да је свету данас потребан нови концепт развоја који смањује зависност од фосилних горива, одваја раст од употребе нових ресурса и у којем су најсиромашнији и најрањивији заштићени од последица транзиције.

„Еко цивилизација као концепт је важан допринос свим мањим државама, као идеја чији је циљ да поспеши одрживи развој путем размена знања, искустава и практичне сарадње са Kином и другим земљама. Сарадња ће нас довести ближе остварењу циљева одрживог развоја УН до 2030“, рекла је Брнабић.