Време је годишњих одмора, али и великих врућина. Зато људи сате проведу чекајући на граници и у свом аутомобилу. Шта је са храном коју су понели? Која храна може да буде опасна на овим врућинама, шта је најбоље од намирница спремити за пут како бисмо спречили да се разболимо?
Гастроентеролог Војислав Перишић је за ТВ Прва рекао да путовања не би требало да трају дуже од два сата, било аутомобилоом било авионом, а да та два сата треба да се води рачуна о рехидрацији са доста сварљивих угљених хидрата.
Три намирнице, вода без натријума, сок са калијумом
Као намирнице које треба да се носе на пут издвојио је „тост, путер и мало шунке“.
У емисији „Јутро“ истакао је да лети треба да се иде на планину, а у јесен на море, као и да су ове високе темпетуре за децу веома ризичне.
Посебно важно је да уносимо довољно течности.
„Најважније је да у путу имамо воду без много натријума – не сме да буде више од 50 мг натријума на литар воде, јер може да дође до хипернатремије, што доводи до поремећаја функције мозга“, рекао је Перишић.
Уз воду, истакао је да можемо да припремимо цеђене сокове јер садрже антиоксидансе, али да ни они не смеју да стоје дуже од два сата.
„Сок је добар ако има доста калијума“, рекао је Перишић препоручивши сок од парадајза и јабуке.
Пробиотици: пет дана пре пута
Пробиотике је најбоље да узимамо пет дана пре пута као и месец дана након што се заврши путовање.
„У критичним летњим периодима, пробиотици могу да се узимају сваки дан, и то у пуној дози. То значи да треба да буде 20.000 пробиотских бактерија у једној капсули и прашку како за одрасле, тако и за децу“, додао је Перишић.
Кувана јела никако
„Оно што је свеже кувано, због високих температура, то је идеално за културу бактерија. Само свеже барено поврће може, кувано никако“, рекао је и додао да, осим бареног поврћа, можемо да једемо и свеже ољуштено воће.
Али треба на свака два сата да имамо нову порцију.
Ove namirnice čiste krvne sudove: Smanjite rizik od srčanog udara
Преузмите андроид апликацију.