Почетна > Бизнис
Бизнис

Павловић: Минималац повећати, а порезе и доприносе смањити

Преговори о минималној цени рада за 2023. годину између представника Владе Србије, синдиката и послодаваца почињу 15. августа, а Унија послодаваца Србије (УПС) у преговоре улази са ставом да је неопходно повећати минималац, смањити порезе и доприносе, али и повећати неопорезиви део најниже зараде.
Фото: Pexels/Pixabay

До таквог става УПС је дошао на основу анкете коју традиционално спроводи међу својим чланством, месец дана пре почетка преговора са социјалним партнерима.

Директорка сектора за чланство и локалне канцеларије у УПС и члан преговарачког тима за одређивање минималне цене рада Љиљана Павловић за Тањуг каже да је преовлађујући став послодаваца ове године да је минимална цена рада ниска и да би је требало повећати.

„Када смо их питали колики би то износ могао да буде највећи број њих је навео распон између девет и 12 одсто, што значи да би нето минимална цена рада износила око 41.500 динара. Наравно тај износ је условљен одређеним олакшицама које послодавци очекују од државе“, каже она.

Прецизира да је реч о смањењу пореза и доприноса што послодавци очекују од државе, јер сматрају да они не могу да поднесу сав терет повећања минималне цене рада, као и повећање неопорезивог дела минималца.

“ У овом тренутку ниво пореза и доприноса је око 60,3 одсто плате и очекујемо да се он смањи. Што се тиче неопорезивог дела зараде он сада износи 19.300 динара, а залажемо се да се повећа за онолико за колико се повећа минимална цена рада“, каже за Тањуг Љиљана Павловић и додаје да има и предлога да се минимална зарада ослободи плаћања пореза.

Истиче да је веома важно да се при повећању минималца води рачуна о томе да се не дође у ситуацију да се одређеном броју запослених подигну плате, а да други радници остану без посла.

“ У том смислу послодавци рачунају да ће држава интервенисати и да ће се повећати неопорезииви део зараде али и да ће се утицати на смањење пореза и доприноса на минималну зараду“, наводи саговорница Танјуга.

Она објашњава да је овогодишњи став послодаваца, који је у односу на раније године позитивнији у смислу да минималац треба повећати, условљен пре свега великим поскупљењима, јер су, како каже послодавци свесни да са оволиком минималном зарадом њихови запослени тешко могу да живе.

Уколико се социјални партнери не договоре око износа новог минималца, коначну одлуку доноси Влада Србије.

Investicijama u infrastrukturu do bolje povezanosti regiona

Преузмите андроид апликацију.