Док министар правде истиче да ће одговарати свако ко је пробао да заустави миран пренос власти, бивши председник верује да истраге имају за циљ само да га спрече да се поново кандидује.
У дану кад се Доналд Трамп вратио у Вашингтон и на километар и по од Беле куће одржао говор у којем је наговестио да би поново могао да се кандидује, појавила се вест да би Министарство правде могло да покрене кривичну истрагу против бившег председника.
Како су амерички медији објавили, министарство је почело да испитује улогу коју је некадашњи шеф владе одиграо у покушајима да се преиначе резултати избора 2020. Иако је министарство и досад истраживало упад Трампових присталица у Конгрес, а многи који су у томе учествовали већ су и осуђени, против самог Трампа није отварана истрага. Тужиоци сад испитују сведоке о томе која је била улога некадашњег првог човека администрације у догађајима од 6. јануара 2021, преноси „Вашингтон пост”.
То што је министарство почело да се бави Трампом значи да су истраге које се воде против некадашњег шефа Западног крила подигнуте на виши ниво. Против Трампа се већ води истрага у Конгресу, али то је политичко суђење без правних последица по бившег председника. Министарство правде води кривичне истраге које могу да заврше на суду и доведу до правог суђења.
На питање да ли ће тужилаштво подићи оптужницу за кривично дело против некадашњег америчког лидера, министар правде Мерик Гарланд је изјавио за NBC news да ће тужиоци покренути спор против „свакога ко је кривично одговоран за ометање мирног преноса власти с једне администрације на другу”.
У говору који је одржао пред присталицама непосредно пре јуриша на Капитол, тадашњи шеф Беле куће поновљао је да су демократе покрале председничке изборе у новембру 2020. Трампове присталице су потом силом ушле у Конгрес да би омеле законодавце који су званично потврђивали победу Џоа Бајдена.
Група конгресмена, углавном из редова Демократске странке, независно од Министарства правде истражује шта се догодило 6. јануара. Последњих недеља конгресмени представљају резултате на седницама које се уживо преносе на телевизији. Према изјавама појединих сведока, Трамп је у време сукоба својих присталица и полиције гледао телевизију и одбијао да позове подржаваоце да се разиђу. Исти извори наводе да је тадашњи председник притискао свог потпредседника Мајка Пенса да не дозволи да Сенат тог дана потврди Бајденову победу. Трамп је мислио да Пенс треба нешто да уради јер је потпредседник државе формално и председавајући Сената, али је Пенс то одбијао.
Преузмите андроид апликацију.