На подручју рада РЦ Ужице усеви кукуруза се налазе у фази почетак појаве метлице, метлица се уочава на врху стабла (BBCH 51).
Визуелним прегледом кукуруза на локалитету Пожега, уочено је присуство кукурузне златице Диабротица виргифера вар.виргифера. Ова штеточина има једну генерацију годишње. Презимљава у стадијуму јајета у земљишту, а пиљење ларви је у току маја и јуна. Масовна појава имага је у току јула и августа. Ларве, нарочито ако су у већој бројности, су много штетније од имага. Оне се хране на корену, изгризајући га и бушећи. Биљке са потпуно уништеним кореном падају на земљу. Ако је корен делимично оштећен, стабљика полеже у виду гушчијег врата. Овакве биљке нису у стању да исхране клип, што доводи до мањег приноса зрна, а теже је и за бербу комбајном. Имага се хране листовима, поленом, свилом и младим зрнима. Такође, имага могу бити преносиоци фитопатогених гљива, бактерија и вируса. Поред кукуруза има више алтернативних домаћина међу гајеним и коровским биљкама.
Најзначајнија мера борбе је плодоред, а поред тога битан је и избор хибрида, ђубрење, ранија сетва, третирање семена инсектицидом и уништавање потенцијалних биљака домаћина.
Поред кукурузне златице, регистровано је и присуство цикаде Репталус панзери. Ова цикада је позната као вектор Столбур фитоплазме, проузроковача црвенила кукуруза. Има једну генерацију годишње, и већи део свог развојног циклуса проведе у земљишту као ларва, која се храни на корену домаћина.
Имага се појављују од почетка јуна до краја јула, хране се флоемским соковима на листу кукуруза. Након исхране женке полажу јаја на корен кукуруза, на коме се хране испиљене ларве. Сетвом озиме пшенице након кукуруза ларве неометано настављају свој развој на корену пшенице.
Почетни симптоми су црвенило кукуруза у периоду млечне зрелости, у виду линија дуж главног лисног нерва. Болест се преноси на стабљику и клип, који заостаје у порасту, зрна су деформисана, а често се и цела биљка суши. Први симптоми се уочавају на ободу парцела, а касније могу захватити читаве парцеле.
Хемијске мере са циљем сузбијање наведене цикаде се не препоручују. Обзиром да ларве презимљавају на корену озиме пшенице не препоручује се сетва пшенице после кукуруза. Том мером се прекида развојни циклус те цикаде, а самим тим и смањује ризик од појаве црвенила кукуруза.
Преузмите андроид апликацију.