Током визуелних прегледа листова јабуке у претходном периоду, уочено је присуство више врста предаторских гриња (Phytoseidae). Примећено је да је популација ових гриња већа него претходних година.
Ове гриње се хране покретним јединкама и јајима штетних врста гриња: обични паучинар (Tetranychus urticae), црвени воћни паук (Panonychus ulmi) и др.
Три главна фактора који ограничавају број предаторских гриња су:
бројност гриња којима се хране – уколико је у засаду присутна умерена популација гриња којима се хране и предаторске гриње ће развити умерену популацију и биће мање штете на биљкама. Ако је број штетних гриња у току маја и јуна низак, популација предатора ће такође остати ниска а бројност штетних гриња у повољним условима за њихов развој може расти брже него што се предатори развијају као одговор на присутне штетне гриње.
зимске температуре – хладно и суво време у току зиме може знатно смањити популацију предаторских гриња.
пестициди -примена пестицида који су високо токсични за предаторе има најразорнији ефекат за биолошку контролу гриња. Приликом одлуке о примени пестицида, препоручљиво је да се поштују прагови штетности који према ЕППО стандарду за јабуке ПП 2/18 (1) износе: а) током пролећа уколико зимска популација гриња износи 1000-2000 јаја на 2 м дужине гране или б) током пролећа и лета уколико је инфестирано 60% листова.
Према ЕППО стандарду акарициди који су А) најмање штетни за корисне предаторе су: heksitiazoks и klofentenzin Б) који су умерено штетни: piridaben и tebufenpirad Ц) најштетнији: abamektin и akrinatrin.
RC Pirot: Jaka zaraza bakterioznom plamenjačom na dunji u opštini Babušnica
Преузмите андроид апликацију.