Почетна > Србија
Србија

РЦ Бачка Топола: Оштећења од ларви прве генерације кукурузног пламенца

На подручју деловања РЦ Бачка Топола,усеви меркантилног , семенског и кукуруза шећерца се у зависности од хибрида, рокова сетве, локалитета и употребе система за наводњавање, као и услова који су владали у производњи, налазе у фази од почетка појаве метлице, до фазе горњи и доњи делови метлице у цветању -свила потпуно развијена (ББЦХ 51-65).
Фото: Unsplash/Waldemar Brandt

Визуелним прегледом усева кукуруза регистрована су оштећења од ларви прве генерације кукурзног пламенца (Ostrinia nubilalis). У убушењима је утврђено присуство ларви Л4, Л5. Највећи проценат оштећених биљака је у усевима меркантилног кукуруза , где се на нашем подручју деловања не користе хемијске мере сузбијања овог штетног организма.

Ово је изузетно полифагна штеточина, напада око 240 разних гајених и коровских биљака.У нашим условима развија до три генерације годишње.

Кукурузни пламенац насељава усеве са најгушћим склоповима, јаче развијеним биљкама, тј.парцеле са најбујнијом вегетацијом.

Лептири се хране нектаром разних биљака.Јаја полажу на наличју лишћа, у близини лисног нерва или на лисни рукавац, у групама од по 15-45 црепасто сложених јаја.У условима повећане релативне влажности ваздуха полажу већи број јаја.

Гусенице се по пиљењу, првих 15-20 дана , задржавају у лисном рукавцу кукуруза.

У том периоду се хране изгризајући ситне отворе на лишћу који су углавном економски безначајни.

Након трећег пресвлачења убушују се у стабљику и клипове где настављају са исхраном и развићем. Хране се сржју стабљике бушећи дуге канале кроз стабљику, пунећи их изметом и изгризотинама. У једној стабљици се може наћи 5-10 или више гусеница.

Касније долази до преламања таквих стабљика испод метлице и клипа, нарочито услед јачег ветра или комбајнирања.Гусенице нападају и све делове клипа , бушећи дршку, кочанку и изгризајући зрна.

Штете од кукурузног пламенца су биолошке и механичке. Биолошке штете се огледају у нападу разних патогена на местима оштећења клипа и стабљике, а механичка оштећења онемогућавају захватање клипа приликом механичке бербе (услед ломљења стабљике).

Мере борбе :

· заоравање и уништавање кукурузовине и др. жетвених остатака у којима гусенице презимљавају,

· презимелу кукурузовину треба уништити до средине маја ,

· за производњу паприке и кукуруза шећерца бирати површине удаљене од прошлогодишњих кукурузишта,

· биолошко сузбијање применом паразитоида или биоинсектицида,

· хемијске мере заштите (након утврђивања прагова штетности:5% биљака са јајним леглима код семенског и кукуруза шећерца,10% биљака са јајним леглима код меркантилног кукуруза).

RC Šabac: Prisustvo cikade Reptalus panzeri u usevima kukuruza

 

Преузмите андроид апликацију.