Да ли знате колико месечно трошите на храну? Много, а сада када су цене још више. Износ, наравно, зависи од ваших година и места где живите, као и од ваших прихода, али у последње време је све теже и теже остати у оквиру циљаног буџета за намирнице.
И није само код нас, већ у целом свету. Наиме, трошкови намирница су недавно забележили највећи 12-месечни раст у више од 40 година.
Стога не чуди што се мења и понашање у куповини, а све више купаца тражи бољу понуду и два пута размишља шта и где да купи. При томе треба знати да човек не би био личност да годинама није стекао лоше навике при куповини хране.
А које су ‘лоше’ навике које можемо наћи у понашању већине нас, питате се?
Ево шта стручњаци кажу и шта нам саветују да нам помогну да отклонимо грешке у понашању и почнемо да се понашамо тако да можемо да једемо са истим квалитетом за мање новца. Постоји пет основних ствари.
Одлазак у погрешну продавницу
Место где купујете храну може бити кључно. Ако сте навикли да идете само у скупље продавнице, вреди погледати неке од оних које су специјализоване за попусте. У елегантним продавницама, наиме, плаћате ‘престиж премију’ за исте производе, посебно за артикле из домена оставе који су доступни свуда. Испробајте ове јефтиније и бићете запањени колико новца потенцијално можете уштедети.
Купујте са планом
Непоседовање плана оброка и куповина за њих може довести до бесконачне потрошње. Бесциљна куповина води ка куповини ствари које вам нису потребне, што заузврат доводи до отпада, у смислу хране и новца. Процењује се да се у развијеним земљама баца око 30 одсто произведене хране (у САД до 40 одсто), па ту храну треба претворити у новац и разумети колико је погрешна куповина без плана. Зато, планирајући оброке, укључите у свој план куповину намирница које можете распоредити на више оброка. Размислите како ћете остатке претворити у додатни ручак или неки други оброк, па, рецимо, остатке пилетине претворити у сутрашње пуњене палачинке, део соса за тестенину и слично.
Купите онолико колико можете да једете
Треће упозорење илуструје питање „Хоћеш ли стварно све то појести?“ Познато је да су људи склони преједању. Ако више водите рачуна о величини порција и купујете само количину коју желите да поједете, можете унапред уштедети доста новца. Због тога претеране количине одмах поделите на остатке у фрижидеру или замрзивачу. Не помаже ни то што нам продавнице вешто продају ствари у превеликим количинама. Али то такође можете претворити у врлину, само немојте одједном трошити велику количину. Због тога треба водити рачуна да порције кварљивих производа које нећете одмах појести поделити и чувати у замрзивачу, означене са врстом намирница и датумом.
Увести оброке без меса
Иако цене расту у свим категоријама хране, месо и млечни производи. Дакле, осим што је боље за наше здравље и наше новчанике, смањење ових артикала је и добра навика за планету. Зато морамо да се запитамо – да ли можемо да имамо један оброк без меса недељно?
Не зависите од познатих брендова
Коначно, пети савет се односи на велику грешку коју људи обично праве – аутоматски посежу за артиклима познатих брендова у продавници. Морате бити свесни да нам рекламе за храну заиста остају у свести и да смо аутоматски склони да купујемо познате брендове. Ако је ваша интуитивна реакција да се одлучите за бренд, застаните и размислите о томе. Наиме, значајно су порасли брендови који нуде исти или чак бољи квалитет од познатих, укључујући и органске производе, па стручњаци тврде да се на цени може уштедети чак 20-40 одсто.
Nemate novčić, a potrebna su vam kolica za kupovinu? Postoji jednostavan trik (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.