Почетна > Свет
Свет

МИ5 и ФБИ оптужују Кину да краде западну технологију

Пекинг одбацио као лажне тврдње шефова обавештајних служби Велике Британије и САД да сајбер шпијунажом угрожава економску безбедност Запада.
Фото: PrtSc/Spotlight on China/YouTube

Само недељу дана пошто је НАТО на мадридском самиту из војностратешког угла први пут класификовао Пекинг као „системски изазов”, челници обавештајних служби САД и Велике Британије драматичним тоном су поручили да Кина представља и највећу дугорочну економску претњу за земље Запада.

Шефови америчког Федералног истражног бироа (ФБИ) Кристофер Реј и британске контраобавештајне службе (МИ5) Кен Макалум током првог заједничког обраћања у Лондону упозорили су на пораст економске шпијунаже и прозвали кинеске власти да су одлучне да украду технологију западних компанија. Макалум и Реј кажу да службе Велике Британије и САД уочавају да потези Пекинга доводе у опасност „економску и националну безбедност” обе државе, али и осталих земаља Европе и света.

Пекинг је одмах реаговао на овакве тврдње и преко своје амбасаде у Лондону одбацио оптужбе оценивши их као неутемељене.

„Наводне афере о којима су говорили су обична димна завеса. Шире све врсте лажи о Кини како би окаљали кинески политички систем, појачали антикинеско расположење и искључивање ове земље и како би скренули пажњу јавности и прикрили сопствено срамотно деловање”, каже се у саопштењу кинеске амбасаде.

Овакав, без преседана, заједнички наступ у јавности двојице шефова обавештајних служби у седишту МИ5, очито је имао циљ да покаже западну солидарност против све агресивније Кине. Реј, који је током обраћања стајао поред Макалума, потврдио је дугогодишњу забринутост због економске шпијунаже и хакерских операција Кине, као и напора кинеске владе да угуши све критичке тонове у иностранству.

„Стално видимо да је кинеска влада та која представља највећу дугорочну претњу нашој економској и националној безбедности, а под нашом мислим на обе наше државе, заједно с нашим савезницима у Европи и другде”, рекао је Реј, преносе агенције.

Макалум каже да су кинеска влада и њен тајни притисак широм света постали изазов који највише „мења игру с којом се суочавају”.

Реј је упозорио да је кинеска влада оспособљена да украде западну технологију користећи низ алата, што представља озбиљнију претњу западним фирмама него што многи пословни људи схватају. Навео је и да Кина користи сајбер шпијунажу како би „варала и крала у масовним размерама”, с програмом хаковања који је већи од програма било које друге велике земље.

Портпарол кинеске амбасаде у Вашингтону Лију Пенгју одбацио је ове оптужбе западних лидера, поручивши у електронској поруци агенцији АП да се Кина чврсто противи и бори се против свих облика сајбер напада. Оптужбе је назвао неоснованим: „Никада нећемо подстицати, подржавати или одобравати сајбер нападе”, наводи се у саопштењу.

Упркос томе, шеф МИ5 каже да су британске службе појачале операције повезане с Кином, рекавши да сада има седам пута више истрага повезаних с Кином него 2018. Објаснио је да кинеске обавештајне службе делују полако и стрпљиво и да је мали број оних који су свесни да су постали мете. Макалум је нагласио да се сада и на британском тлу спроводе непријатељске активности и да су на мети знање, технологија и истраживања.

Japan: Izbori u senci atentata na Šinzu Abea

Преузмите андроид апликацију.