Уља на вашој кожи можда не изгледају као најбоља идеја, посебно ако имате масну кожу. Али чишћење коже уљима је веома корисно за њу и има много предности.
Кожа је наш највећи орган и она прва види утицаје околине, али и промене у телу, било позитивне или негативне. Због нашег ужурбаног начина живота, понекад му не поклањамо пажњу коју заслужује, лети је мучимо претераним сунчањем и не штитимо је адекватно од сунца. Због свега тога брже стари, а ако урачунамо и нередовно чишћење, имамо велику катастрофу. Здравље коже првенствено почиње изнутра, односно правилном исхраном и променом животних навика, али велику улогу игра и нега. Чишћење коже може се обавити на више начина, а један од најефикаснијих је чишћење уљима.
Ако имате масну кожу, ово вам може бити последња ствар на уму, али многе студије тврде да су уља заправо добра за кожу јер могу да „растворе“ нечистоће, шминку и тешке креме, а да их не исуше. Наиме, нашој кожи су потребне обе фазе – и водена и масна фаза, тако да не треба избегавати уља у свакодневној нези. Многи народи вековима користе уља за негу коже и косе, а показала су се као идеална не само за масажу, већ и за чишћење, омекшавање и хидратацију.
Како користити уље за чишћење лица?
Још једна предност уљних чистача је што могу допринети смањењу бубуљица, управо зато што смирују кожу и упалне процесе. Уљни чистачи се најчешће користе као први корак двофазног чишћења лица, а у додиру са водом претварају се у млечну емулзију која се лако испире. Њихова улога је да уклоне већину шминке и нечистоћа са коже на следећи начин: Нанесите малу количину уља за чишћење на дланове. Нежно масирајте лице кружним покретима минут-два док не приметите да се шминка ‘раствара’.
Лагано навлажите руке и поново масирајте лице – уље би у овом кораку требало да се претвори у млечно-белу емулзију. Добро исперите лице и пређите на другу фазу чишћења. Укључује нежни гел или пену која ће очистити све оно што чистач уља није могао. Чишћење уљем најбоље је радити увече или када скинете шминку.
Уље за чишћење лица – направите га код куће
Средство за чишћење лица на бази уља можете сами да направите, али је важно да изаберете састојке у зависности од вашег типа коже.
Уље за мешовиту, масну и/или кожу склону акнама
Помешајте 30 процената рицинусовог уља и 50 процената основног уља, што може бити уље семенки грожђа или уље семена конопље. Затим додајте 20 одсто луксузног уља у смешу: таману, уље морске кркавине или арганово уље. И на крају додајте 0,5 одсто етеричног уља по избору, што може бити лаванда, чајевац, лимунска трава, геранијум, грејпфрут, слатка наранџа или нероли.
Уље за нормалну кожу
Помешајте 20% рицинусовог уља и 60% основног уља: уље слатког бадема, уље коштица кајсије, уље пиринчаних мекиња, сунцокретово или маслиново уље. Затим додајте 20 одсто раскошног уља ноћурка, уља семена шипка, аргановог или јојобиног уља и 0,5 одсто етеричних уља – геранијума, лаванде, сандаловине или кедровине.
Уље за суву кожу
Додајте десет посто рицинусовог уља на 80 посто базе по вашем избору. Можете користити уље авокада, маслиново уље, уље слатког бадема, уље коштица кајсије, уље пиринчаних мекиња или сунцокретово уље. На крају, у смешу додајте 20 одсто уља нима, јојобе или аргана.
Negovanje obrva u tri koraka: Ako ste nekad pogrešili, postoji rešenje
Преузмите андроид апликацију.